Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
stiepka biomasa novaky - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Biomasa v elektrárni Nováky
15. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Biomasa v Novákoch nemá šancu. Uhlie má jasnú prioritu

Nakladanie drevnej štiepky v elektrárni Nováky, FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Veľká investícia a ekologický marketing – približne päť rokov trvalo spoluspaľovanie drevnej štiepky na fluidnom kotle bloku A v elektrárni Nováky. Mix uhlia a biomasy sa v Novákoch začal spaľovať v októbri 2011.

Predstavitelia Slovenských elektrární (SE) vtedy argumentovali tým, že chcú zvýšiť výrobu energie z obnoviteľných zdrojov a prispieť k naplneniu cieľov prijatých v rámci EÚ aj k diverzifikácii zdrojov. Podiel biomasy sa mal zvýšiť až na 20 % hmotnostného objemu, čím by sa významne obmedzili emisie oxidu uhličitého (CO2) oproti spaľovaniu čistého uhlia.

„Tým, že drevná štiepka obsahuje minimum síry, zníži sa objem aditív, ktoré využívame na odsírovanie. Takisto je tam minimálny podiel nespáliteľných častí, takže znížime aj podiel popolovín a škvary ako vedľajšieho produktu spaľovania,“ tvrdil na jeseň 2011 vtedajší riaditeľ elektrárne Nováky (ENO) Milan Bugár.

Ekologizácia Novák nemala ohroziť ani tradičnú banícku zamestnanosť v regióne, keďže dodávateľmi drevnej štiepky mali byť firmy z okolitého regiónu. „Dodatočné palivo sa nebude dovážať zvonku, zamestnanosť zostáva tu v regióne,“ avizoval vtedy Ľubomír Maxim, ktorý je dnes členom predstavenstva SE.

Štiepku do Novák dodávali súkromné i štátne firmy, medzi nimi aj štátne Lesy SR. V roku 2015 uzavreli so SE zmluvu o odbere energetickej drevnej štiepky pre daný rok v celkovom množstve 5700 ton, pričom cena za jednu tonu tovaru bola 51 eur bez DPH. Dodávatelia biomasy v regióne si ale prednedávnom museli nájsť iných odberateľov.

Biomasa má smolu

Ambície znižovania emisií a vedľajších produktov totiž vlani upadli do zabudnutia. Absolútnu prioritu dostalo spálenie maximálneho množstva hnedého uhlia od Hornonitrianskych baní Prievidza, ktoré v elektrárni Nováky prebieha na základe tzv. všeobecného hospodárskeho záujmu (VHZ).

„Vzhľadom na potrebu naplniť objem výroby z domáceho uhlia určený rozhodnutím Ministerstva hospodárstva SR na úrovni 1350 GWh elektriny dodanej do siete bolo v elektrárňach Nováky v rokoch 2016 a 2017 nevyhnutné obmedziť spoluspaľovanie drevnej štiepky. Slovenské elektrárne dnes spaľujú drevnú štiepku iba v elektrárni Vojany,“ potvrdil pre náš portál Miroslav Šarišský zo spoločnosti Slovenské elektrárne.

Minulý rok SE nedosiahlistanovený objem dodávky.

Ako kompenzáciu dostáva firma doplatok vo výške asi 95 miliónov eur ročne, na ktorý sa skladajú všetci koncoví odberatelia elektriny na Slovensku.

Údaje o vplyve prevádzky bloku A elektrárne Nováky na životné prostredie v tomto roku ukazujú zhoršenie stavu v porovnaní so situáciou na začiatku minulého roka. Napriek nižšej hmotnosti spáleného paliva sa násobne zvýšili výpuste tuhých znečisťujúcich látok a okrem iného stúpli tiež emisie síry aj dusíka.

Informácie o životnom prostredí blok ENO A (v tonách)

Spálené palivo

Tuhé znečisťujúce látky

Oxid siričitý (SO2)

Oxidy dusíka (NOx)

Január 2016

24 452

0,38

18,07

13,56

Apríl 2016

23 527

0,28

14,48

10,93

Január 2017

22 402

1,72

23,37

18,17

Apríl 2017

21 074

0,93

22,53

16,56

Zdroj: Slovenské elektrárne, a.s

Kvôli častým poruchám na zrekonštruovaných blokoch 1 a 2 ENO B a neplneniu VHZ požiadali minulé leto bane o reštart odstaveného bloku 3. Následne na ňom oficiálne 4 mesiace prebiehal prevádzkový pokus, ktorý spočíval v pridávaní sódy bikarbóny do uhlia s cieľom znížiť vypúšťané oxidy síry.

Na otázku, či k obmedzeniu spaľovania biomasy v ENO došlo aj v tomto prípade na podnet HBP alebo sa Slovenské elektrárne interne a samostatne rozhodli byť menej ekologické, sme priamu odpoveď zo SE nedostali. Náhradou fosílnych palív biomasou vo fluidných kotloch v druhej uhoľnej elektrárni Vojany na východe Slovenska sa však podľa Miroslava Šarišského v minulom roku dosiahla úspora 6 173 ton CO2.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.