Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kukurica - biomasa
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Kukuričné pole (biomasa) - ilustračná foto. Zdroj: Flickr.com / snake.eyes (licencia Creative Commons)
22. decembra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Biomasa v Česku stále na vzostupe

Výroba biomasy v Českej republike si zachováva rast z posledných rokov. Vyplýva to zo štatistík Ministerstvo priemyslu a obchodu. Produkcia drevených peliet vzrástla v roku 2009 o 15 %. Na takmer dvojnásobok, zhruba 110.000 ton, vzrástla v minulom roku výroba rastlinných peliet. Väčšina z nich sa spotrebovala v energetických podnikoch, menšia časť v poľnohospodárstve.

Spotreba drevených peliet rastie aj v českých domácnostiach. K tomuto faktu prispel nepochybne aj fakt, že štát poskytuje dotácie na kotle pre spaľovanie biomasy. V roku 2009 sa predalo viac ako 2.600 takýchto kotlov. Pred časom začala v Česku platiť aj podpora krbových kachiel na pelety.

Spotreba drevených brikiet v Česku sa v roku 2009 zvýšila o 10 %, čím dosiahla úroveň 106.000 ton. Veľkou konkurenciou pre českých výrobcov sa stáva dovoz lacných uhoľných brikiet z Nemecka, upozorňuje ministerstvo,

Nástup netradičných palív na český trh

Na trhu sa tiež objavujú menej tradičné palivá. Od minulého roka sa predovšetkým v obasti maloobchodu začali predávať rastlinné brikety, ktorých sa v roku 2009 vyprodukovalo 9.000 ton. Vyrobili sa najmä z odpadového papieru a lepenky, ale aj z reklamných letákov, či farebných časopisov.

Veľkým problémov pre producentov brikiet sa stáva nedostatok pilín ako aj ich rastúca cena. „Výška výroby je limitovaná množstvom cenovo dostupnej suroviny. Neúmerne vysoká cena suroviny je daná nekontrolovaným vývozom drevnej hmoty v akomkoľvek stave. Aj naďalej je dotačnou politikou uprednostňované prosté spaľovanie kvalitných pilín namiesto ich materiálového využitia,“citoval jedného z výrobcov vo svojej správe Aleš Bufka z Ministerstva priemyslu a obchodu ČR.

Zmeniť podmienky využívania biomasy môžu pripravovaná novela. Jej tvorcami sú práve Ministerstvo priemyslu a  obchodu v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia ČR. Počíta sa napr. s ukončením podpory spoluspaľovania biomasy s uhlím za účelom výrobu elektriny vo veľkých zdrojoch. Návrh zákona chce tiež zrušiť podporu zdrojov, ktoré z biomasy vyrábajú výhradne elektrickú energiu.

Legislatívnu novinku v súvislosti s biomasou chystá aj české Ministerstvo poľnohospodárstva. V roku 2011 chce dotovať pestovanie rýchlo rastúcich drevín pre energetické využitie. Pestovatelia biomasy v Česku by tak v nasledujúcom roku mohli čerpať celkom až 20 miliónov českých korún.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.