Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. mája 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Bin Ládin chcel poškodiť svetovú ekonomiku ničením ropných tankerov

Pomerne jednoducho uskutočniteľné útoky na ropný priemysel mali vyvolať celosvetovú paniku a zasiahnuť obyvateľov Západu na najcitlivejšom mieste, na čerpacích staniciach.

Napriek tomu, že sa tento zámer pokladá skôr za fantáziu, FBI a americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť varovali vo štvrtok (19.5.) políciu a ropný priemysel. Poplach, o ktorom má agentúra AP správu, upozorňuje na to, že al-Káida zbierala informácie o veľkosti a konštrukcii ropných tankerov a usúdila, že na jar a v lete sú najvhodnejšie podmienky na priblíženie sa k lodiam. Súčasne konštatovala, že podstatne ľahšie by sa dali tankery ničiť zvnútra a ich ničenie by malo vytvoriť „mimoriadne silnú hospodársku krízu“.

V dokumentoch bin Ládina z februára 2010 teroristické skupiny konštatovali, že New York, Washington, Los Angeles a Chicago sú vhodnými cieľmi na útoky. Mali by sa uskutočniť k 10. výročiu útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku, ku ktorému došlo 11. septembra 2001, cez Vianoce, 4. júla, kedy sa oslavuje vyhlásenie americkej nezávislosti a v januári, v deň posolstva amerického prezidenta o stave Únie.

Hovorca ministerstva pre vnútornú bezpečnosť Matthew Chandler povedal, že teraz nemajú poznatky o pripravovaných útokoch v zahraničí a v Spojených štátoch na ropné zariadenia a plynovody. Vlani sa však o ne členovia al-Káidy sústavne zaujímali, ako aj o ropné tankery a ropnú infraštruktúru na mori.

Teroristické útoky na ropnú infraštruktúru však nie sú niečím novým. Členovia britskej teroristickej bunky, ktorí chceli v roku 2006 uniesť lietadlo počas transatlantického letu, mali už hotové plány aj na ničenie ropných a plynárenských zariadení v Británii. A skupina al-Káidy v Jemene zaútočila na produktovody.

Informovala o tom agentúra AP.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.