Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
alexander lukasenko
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ zscout370 (licencia Creative Commons)
26. augusta 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Bielorusko predstavilo plán energetickej nezávislosti

Bielorusko chce výrazne znížiť svoju závislosť na dodávkach energetických surovín z Ruska. Zo súčasných 94 % má import zemného plynu klesnúť na 55 %, informuje RIA Novosti. Bielorusko cez ruské plynovody dováža 22 mld. m3 ročne.

Hlavnými nástrojmi k dosiahnutiu nezávislosti podľa národného plánu sú: zvyšovanie energetickej efektívnosti, výstavba veterných a jadrových elektrární, zapojenie firiem do ťažby plynu v zahraničí, a tiež využívanie skvapalneného zemného plynu LNG.

Vláda zvažuje možnosť obchodovania LNG cez Poľsko, Litvu a Ukrajinu, píše upstreamonline. Bielorusko sa podľa plánu bude podieľať aj na samotnej výstavbe LNG terminálov na pobreží Litvy a Poľska. Ak sa výstavba terminálov zrealizuje, do krajiny môže ročne tiecť až 10 mld. m3 skvapalneného plynu. Bieloruská vláda naopak nepočíta s priamymi dodávkami plynu z oblasti Strednej Ázie. Dôvodom je dominantné postavenie Gazpromu v regióne a absencia alternatívnej infraštruktúry, okrem už existujúcej ruskej.

Ruskú ropu má podľa národného plánu nahradiť ropa z Venezuely cez prístav Klaipeda v Litve, kde má vzniknúť aj LNG terminál. Od polovice roka 2011 chce Bielorusko takto dovážať približne 4 mil. ton ročne.

Aj sektor elektroenergetiky čakajú zmeny, uvádza upstreamonline. Trh s elektrinou prejde postupnou liberalizáciou a do roku 2015 sa má vytvoriť fungujúci veľkoobchodný trh. V období 2012 – 2013 vláda plánuje privatizovať štátnu spoločnosť, ktorá prevádzkuje najväčšie elektrárne v krajine.

Vzťahy medzi Minskom a Kremľom v energetickej oblasti sa za poslednú dobu výrazne zhoršili. Len prednedávnom bieloruský prezident Alexander Lukašenko oznámil, že Moskva možno nedostane zákazku na vybudovanie jadrovej elektrárne v jeho krajine. V júni bola EÚ svedkom sporu Ruska a Bieloruska o zemný plyn. Bielorusko a Rusko sa tiež sporia o rastúce ceny ropy.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.