Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pipeline
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flick.com/rcbodden (licencia Creative Commons)
18. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Bielorusko a Ukrajina podpísali dohodu a transporte ropy

Bielorusko včera (18.1.) podpísalo s Ukrajinou dohodu o dovoze ropy cez terminál na ukrajinskom pobreží Čierneho mora. Minsk tak bude môcť transportovať až 4 milióny ton ropy cez ropovod Odesa-Brody, ktorý prechádza ukrajinským územím.

Dvojročný kontrakt na prepravu komodity umožní Bielorusku pokryť až tretinu svojej ročnej spotreby ropy z iných ako ruských zdrojov.

Diverzifikačné snahy Bieloruska sa zintenzívnili v roku 2010. Vláda minulý rok podpísala dohodu s Venezuelou o dodávke 5 miliónov ton ropy. Okrem toho Minsk v súčasnosti rokuje aj s Azerbajdžanom o dodávke 8 miliónov ton ropy.

Vzťahy medzi Moskvou a Minskom sú v posledných mesiacoch veľmi napäté. Dominovali v nich predovšetkým nezhody okolo cien ropy ako aj zemného plynu.

Moskva zastavila dodávky do bieloruských rafinérií na začiatku roka. Cieľom bolo vymôcť si vyššie ceny za ropu do od vlády v Minsku. Pre chudobnú bieloruskú ekonomiku je však nevyhnutné, aby si udržala nízku cenu komodity a tak hľadá jej nové zdroje.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.