Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Slovenské elektrárne
14. marca 2019 ElektromobilitaNabíjacie stanice na elektromobily od Energia.skSITA

Bezpečnosť je v Mochovciach prvoradá, ubezpečoval Žiga rakúsku ministerku

Ekonomická stránka spustenia 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne v Mochovciach je v tejto chvíli druhoradá. Absolútnou prioritou je bezpečnosť obyvateľov a to platí aj o obyvateľoch susedných štátov,“ uviedol minister hospodárstva Peter Žiga. Úrad jadrového dozoru SR, ako najväčšia a medzinárodne uznávaná autorita v tejto oblasti, preveruje podľa neho každú pochybnosť, vrátane medializovaných informácií.

Rezort hospodárstva zároveň dodáva, že Slovensko rešpektuje odlišný názor Rakúska na využívanie jadrovej energie, na druhej strane Slovenská republika bezpečne a dlhodobo prevádzkuje viaceré bloky jadrových elektrární a nadpolovičná väčšina energie u nás je vyrobená z jadra.

Jadro je považované za bezuhlíkový zdroj energie a prispieva k boju proti globálnemu otepľovaniu a klimatickej zmene. „Slovensko neberie bezpečnosť na ľahkú váhu a minister hospodárstva sa so svojou rakúskou partnerkou dohodol na výmene informácií,“ informovalo ministerstvo hospodárstva.

Spoločný názor majú podľa rezortu obe krajiny pri podpore využitia alternatívnych palív a elektromobility. Slovensko sa pridalo k Rakúsku pri presadzovaní vodíkových palivových článkov ako veľmi účinnej alternatívy súčasných spaľovacích motorov, pripomína ministerstvo.

Tak ako Slovensko, aj Rakúsko intenzívne podporuje zavádzanie elektromobilov a budovanie príslušnej infraštruktúry viacerými nástrojmi, vrátane finančnej podpory. Rakúšania dokonca pracujú na uplatnení vodíkového pohonu aj v železničnej doprave. Ministri sa jednoznačne zhodli, že budú túto tému presadzovať na európskej úrovni,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.