Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Silová elektrina dodavky ceny domácnosti
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
25. októbra 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Bez štvrtého mochovského bloku a paroplynu v Malženiciach môže mať Slovensko nedostatok elektriny

Dokončenie štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce bude veľmi dôležité pre zabezpečenie dostatku elektriny pre Slovensko v budúcnosti. Konštatuje sa to hodnotení zdrojovej primeranosti elektrizačnej sústavy SR do roku 2040 (MAF 2023), ktoré zverejnila Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). Slovenské elektrárne by mali uviesť štvrtý mochovský blok do prevádzky zhruba do dvoch rokov.

Na základe výsledkov hodnotenia zdrojovej primeranosti elektrizačnej sústavy SR je možné konštatovať, že sprevádzkovanie EMO4 bude hrať zásadnú úlohu pre zabezpečenie, respektíve navýšenie zdrojovej primeranosti elektrizačnej sústavy, najmä v scenároch s prudkým nárastom spotreby elektriny vyvolanej vysokou mierou elektrifikácie,“ konštatoval slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Aby malo Slovensko v budúcnosti dostatok elektriny, je podľa SEPS potrebné zachovať aj prevádzku paroplynového cyklu v Malženiciach pri Trnave. „Udržanie PPC Malženice v elektrizačnej sústave SR môže v budúcnosti zohrať významnú úlohu, najmä v scenároch s prudkým nárastom spotreby elektriny,“ myslí si SEPS.

Zdrojová primeranosť

Pri hodnotení zdrojovej primeranosti elektrizačnej sústavy SR vychádzala SEPS z rôznych scenárov vývoja spotreby elektriny a pripájania sa nových obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Základný scenár predpokladá mierny nárast spotreby elektriny, mierny nárast OZE, včasné dokončenie EMO4 a udržanie PPC Malženice v prevádzke.

Z hľadiska dosiahnutých výsledkov simulácií ho možno označiť za uspokojivý. Z pohľadu ročnej bilancie predstavuje prechod z mierne importného charakteru elektrizačnej sústavy SR na výrazne exportný,“ konštatovala SEPS.

Nárast spotreby elektriny

Progresívny scenár predpokladá výraznejší nárast spotreby elektriny oproti základnému scenáru, výrazný rast OZE, včasné dokončenie EMO4 a nedostupnosť PPC Malženice od roku 2035.

Už od roku 2035 ukazuje možné riziká zdrojovej neprimeranosti spojené s odstavením PPC Malženice. Z pohľadu ročnej bilancie vedie k importnému charakteru na úrovni 19 % ročnej spotreby v roku 2040,“ dodala SEPS.

Dekarbonizačný scenár

Dekarbonizačný scenár predpokladá výrazný nárast spotreby, výrazný rast OZE, nedokončenie EMO4 a nedostupnosť PPC Malženice. Od roku 2035 poukazuje na možné závažné problémy so zdrojovou primeranosťou.

Príčinou tejto neprimeranosti je kombinácia výrazného nárastu na strane spotreby a nedostatočného nárastu na strane spoľahlivých zdrojov energie. Z hľadiska ročnej bilancie vedie k značne importnému charakteru spotreby elektrizačnej sústavy SR na úrovni 33 % ročnej spotreby v roku 2040,“ uvádza SEPS.

„Cieľom hodnotenia MAF 2023 je upozorniť na prípadný možný nedostatok výrobných zdrojov oproti zvýšenej spotrebe v budúcnosti v strednodobom výhľade z pohľadu rôznych scenárov vývoja,“ uzavrel predseda predstavenstva SEPS Jaroslav Vach.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.