Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. augusta 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Bez dotácií by sa trh so slnečnými kolektormi prepadol

„Pritom už rok platí dvojnásobná dotácia vo výške až 200 eur na štvorcový meter absorpčnej plochy slnečných kolektorov. Necelých 2000 schválených žiadostí o dotácie na kolektory za spomínané obdobie je aj na slovenské pomery veľmi málo. Pritom bez dotácií by v čase krízy došlo k výraznému prepadu predaja. Odhadom až na 90 % namontovaných slnečných kolektorov pre obyvateľstvo boli poskytnuté dotácie,“ konštatoval riaditeľ slovenského výrobcu slnečných kolektorov Thermo|Solar Žiar, s. r. o., Žiar nad Hronom Milan Novák.

Poukázal na to, že rozvoj OZE je všade vo svete až existenčne závislý od dotácií. „Situácia na Slovensku je pozitívne ovplyvnená najmä vďaka pokračujúcim štátnym dotáciám na zavedenie slnečných kolektorov. Pre občanov je v súčasnosti kúpa dotovanej solárnej zostavy na prípravu teplej vody najvýhodnejšou za posledných 15 rokov,“ priblížil.

Táto situácia však podľa neho dlho nepotrvá, keďže na svetových burzách medziročne vzrástli ceny medi a ďalších kovov. „Je len otázkou času, kedy budú výrobcovia kolektorov nútení premietnuť rast cien vstupov do realizačných cien. Tiež nie je jasné, či sa nájdu ďalšie finančné zdroje na dotácie po vyčerpaní vyčlenenej spomínanej sumy,“ doplnil Novák.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.