Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Berlusconi SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: (c) SITA /AP Photro/Federico Tardito
8. júna 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Berlusconimu sa nepodarilo zrušiť referendum o jadre

Taliani budú definitívne hlasovať o budúcnosti jadra, rozhodol včera (7.6.) ústavný súd. Najvyšší súd Talianska minulý týždeň potvrdil ľudové hlasovanie navzdory tomu, že sa v apríli zastavil projekt návratu k atómovej energii. Vláda sa však odvolala k ústavnému súdu v snahe zablokovať hlasovanie, ktoré podľa nej nemá opodstatnenie, pretože jadrový program bol zastavený.

Referendum o návrate Talianska k jadrovej energii sa uskutoční v dňoch 12. a 13. júna.

O zastavení jadrového programu rozhodla vláda Silvia Berlusconiho po katastrofe v japonskej elektrárni Fukušima, ktorá posilnila odpor voči jadru v Taliansku.

Berlusconi vždy tvrdil, že energii z jadra patrí budúcnosť. Momentálne v podstate potvrdil podozrenie opozície, že zastavenie jadrového programu je len prostriedkom ako sa vyhnúť referendu o jadrovej energetike. Obáva sa, aby ľudové hlasovanie definitívne neuzavrelo cestu k návratu k atómu.

Taliansko odstúpilo od jadrového programu v roku 1987, po havárii v ukrajinskom Černobyle. Vláda Silvia Berlusconiho sa v roku 2008 chcela k jadru vrátiť, aby zbavila Taliansko energetickej závislosti a pokúsila sa znížiť ceny elektrickej energie. Berlusconi potom urobil z návratu k atómu jeden zo svojich hlavných programových bodov.

Rím chcel do roku 2030 vykryť 25 % spotreby elektrickej energie výrobou v jadrových elektrárňach. Výstavba elektrární mala začať v roku 2014 a prevádzka sa mala začať v roku 2020.

Pokiaľ by sa zrušilo referendum o jadrovom programe, bolo by ohrozené tiež súbežné hlasovanie o ďalších dvoch témach. Taliani sa budú môcť v ďalších referendách vysloviť k zákonu, ktorý premiérovi čiastočne poskytuje trestnú imunitu a k liberalizácii zákona o nakladaní s vodou. Bez možnosti vyjadriť sa k jadrovej energetike by sa k volebným urnám rozhodlo ísť asi málo ľudí a bolo by veľmi ťažké dosiahnuť potrebnú volebnú účasť. V Taliansku ju zákon stanovil na 50 % voličov plus jeden hlas.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.