Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Berlusconi SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: (c) SITA /AP Photro/Federico Tardito
20. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Berlusconi dal stop jadrovej energetike

Rím v utorok (19.4.) zastavil svoj národný jadrový program. Vláda zároveň vyhlásila novú energetickú stratégiu, v ktorej sa chce opierať o obnoviteľné zdroje a zelenú energiu. Kabinet však nevylúčil, že v budúcnosti sa k výrobe elektrickej energie jadra vráti.

Dodatkom sa teraz bude zaoberať parlament. Predpokladá sa, že ho schváli, pretože Berlusconiho vládna koalícia má v ňom väčšinu a za zastavenie jadrového programu je rovnako aj opozícia.

Podľa ministra pre ekonomický rozvoj Paola Romaniho sa nová stratégia, v ktorej sa Taliansko chce riadiť doporučeniami Európskej únie (EÚ) a kompetentných talianskych inštitúcií, bude týkať nasledujúcich 20 rokov. Jasnejšie obrysy má získať v lete.

„Dôležitejšie je obrátiť sa k budúcnosti a používať najmodernejšie technológie k výrobe čistej energie,“ povedal minister. Vládni poradcovia však súdia, že táto stratégia nevylučuje jadrovú energetiku v budúcnosti.

Berlusconi je zrejme odhodlaní zriecť sa jedného zo svojich hlavných programových bodov, s ktorými v roku 2008 nastúpil k moci. Vtedy sľúbil, že obmedzí energetickú závislosť Apeninského poloostrova na dodávke energií a zníži cenu elektrickej energie.

Po katastrofálnom zemetrasení a ničivej vlne tsunami z 11. marca v Japonsku a haváriách v jadrovej elektrárni Fukušima vláda najprv 23. marca rozhodla o ročnom moratóriu na všetky projekty týkajúce sa jadrovej energie. Ani Taliansko totiž nie je oblasťou, ktorá by sa zemetraseniam vyhýbala.

Romani dnes pre dennék „Il Sole 24 Ore“ prehlásil, že návrat k jadrovej energetike nebude možný dovtedy, kým sa neobjasní pozadie havárie v elektrárni Fukušima a dokedy celá EÚ neprijme rozhodnutie o využití jadra vo výrobe elektrickej energie, ktoré by rešpektovali všetky krajiny.

Niektorí členovia opozície sa však pýtajú, či predpokladaný dodatok k zákonu nie je len prostriedkom ako sa vyhnúť referendu o jadrovej energetike plánovanému na 12. a 13. júna. Referendum sa tak stane zbytočným. Vláda však podľa nich môže do roka navrhnúť výstavbu jadrových elektrární znova.

Vodca opozičnej formácie Taliansko hodnôt Antonio Di Pietro požaduje dodatok k zákonu, ktorý by jasne povedal definitívne nie jadru. Berlusconi si podľa neho praje odradiť voličov od ďalších dvoch referend, ktoré sa majú konať v tých dňoch a z nich jedno je proti zákonu, ktorý premiérovi poskytuje čiastočnú trestnú imunitu.

Taliansko odstúpilo od jadrovej energetiky na základe referenda v roku 1987, po černobyľskej havárii. Vláda Silvia Berlusconiho sa v roku 2008 chcela k jadru vrátiť, aby zbavila krajinu energetickej závislosti a pokúsila sa znížiť ceny elektrickej energie.

Rím chcel do roku 2030 dosiahnuť toho, že 25 % spotreby elektrickej energie bude krytých výrobou v jadrových elektrárňach. Výstavba elektrární mala začať v roku 2014 a ich prevádzka sa mala začať v roku 2020

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.