Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Berlín chce urýchliť prechod k budúcnosti bez jadra

Nemecko by malo svoje jadrové elektrárne zatvoriť rýchlejšie, ako plánovalo, povedal minister životného prostredia Norbert Röttgen. Blízky spojenec kancelárky Angely Merkelovej v pondelok uviedol, že prehra vládnej CDU v nedeľňajších voľbách v Badensku-Württembersku ukázala, že verejnosť chce rýchlejšie zatvorenie jadrových elektrární. Predpokladá sa, že jadrová havária po zemetrasení v Japonsku zohrala vo voľbách významnú rolu. „Teraz musíme ukázať, že dokážeme odísť od jadrovej energie rýchlejšie a preorientovanie sa na obnoviteľné zdroje energie je možné,“ povedal Röttgen novinárom.

Merkelovej vláda vlani schválila predĺženie životnosti 17 jadrových elektrárni priemerne o 12 rokov. Pôvodné plány predpokladali, že Nemecko prestane využívať nukleárnu energiu od roku 2022. Po havárii v Japonsku však Merkelová ustúpila a na tri mesiace pozastavila platnosť zákona o predĺžení fungovania jadrových elektrární. Zároveň dočasne zatvorila sedem jadrových elektrární, ktoré boli postavené pred rokom 1980. Röttgen povedal, že 80 % Nemcov je za ukončenie výroby elektriny v jadrových elektrárňach, ktorá teraz pokrýva 23 % nemeckých potrieb. Verejnosť je za väčšie využívanie obnoviteľných zdrojov, ktoré teraz uspokojujú 17 % dopytu po elektrine v Nemecku.

V Badensku-Württembersku zvíťazili Zelení, ktorí sú odporcami jadrovej energie. Odchádzajúci premiér tejto spolkovej krajiny Stefan Mappus (CDU) je stúpencom jadrovej energetiky. Bavorský premiér Horst Seehofer, ktorý je šéfom CSU, sesterskej strany Merkelovej CDU, vyhlásil, že je tiež za to, aby sa možnosť predĺžiť životnosť nemeckých jadrových reaktorov zrušila. „Toto boli voľby o jadrovej energii. Musíme smerovanie v oblasti energetiky zmeniť v najbližších dňoch,“ konštatoval.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.