Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Benzíny v Európskej únii zdražujú nepretržite štyri mesiace

Benzíny v Európskej únii zdražujú nepretržite štyri mesiace. Za ten čas sa ich hodnota zdvihla v priemere o 17,5 centu za liter. Ceny nafty rastú kontinuálne od konca januára a odvtedy si pripísali v priemere šesť centov za liter. Ako informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj. sk, Slovensko je po minulom týždni na pätnástom mieste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch EÚ. V rebríčku najnižších cien nafty stúplo Slovensko zo šestnásteho miesta na štrnáste.

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 9,9 centu za liter. „Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní s našou krajinou vyššie o 6,3 centu za liter,“ doplnil Novotný. Benzíny bez daní majú na Slovensku o 2,8 centu za liter nižšiu hodnotu ako priemer v EÚ. „Nafta bez daní je v našej krajine v porovnaní s priemerom únie o 0,9 centu za liter drahšia,“ spresnil Novotný.

V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska máme najdrahšie benzíny s daňami. „Nafta s daňami je lacnejšia v Poľsku a v Rakúsku. Bez daní je nafta na Slovensku lacnejšia len v porovnaní s Českom. Benzíny bez daní sú lacnejšie v Rakúsku a v Poľsku,“ dodal Novotný. Benzíny na Slovensku sú podľa neho pod najväčším tlakom daní a poplatkov spomedzi krajín V4 a Rakúska. Nižšie dane z litra nafty vyberá štát v Poľsku.

Niektorým motoristom zo Slovenska sa viac oplatí tankovať v okolitých štátoch. Platí to najmä pre ľudí z okrajových častí severu, východu, juhu a juhozápadu našej krajiny. Podľa Novotného, ak sa rozhodne ísť Slovák natankovať na otočku do zahraničia, do Poľska sa mu oplatí zájsť pre benzín v priemere 39 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do 26 kilometrov. Po benzíny sa do Rakúska oplatí ísť približne 14,5 kilometra, po naftu 7,5 kilometra. Do Maďarska sa oplatí Slovákom ísť natankovať benzín do vzdialenosti približne 9 kilometrov a do Česka približne 10 kilometrov.

Za rok stúpli ceny benzínov v únii najviac v Taliansku, o 29,1 centu za liter. Druhou krajinou v poradí je Švédsko, kde sa ceny zdvihli za 52 týždňov o 21,8 centu za liter. „Slovensko za rok zvýšilo ceny benzínov o 12,6 centu za liter a je na ôsmom mieste v porovnaní s krajinami, kde sa za rok najmenej zvyšovali ceny benzínov,“ konštatoval Novotný. Najmenší rast cien benzínov za rok zaznamenala únia v Rumunsku s hodnotou 3,7 centu za liter.

Nafta za rok zdražela taktiež najviac v Taliansku, o 30,5 centu za liter. Druhé v poradí je Fínsko, kde sa ceny nafty zdvihli podľa únie za rok o 22,3 centu za liter. Najmenej sa za 52 týždňov ceny nafty zvýšili v Portugalsku, o 7,8 centu za liter. Na Slovensku sa za rok zvýšili ceny nafty o 11,8 centu za liter, čo nás dostalo na 15. miesto,“ uzavrel Novotný.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.