Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. októbra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Beneš: ČEZ čaká s ďalšími krokmi na vládny materiál

ČEZ v apríli zrušil tender na dostavbu dvoch blokov v Temelíne, hlavným dôvodom bolo neposkytnutie štátnej garancie.

Materiál by podľa Beneša mal odpovedať na otázky, kedy jadrové zdroje stavať, v akej lokalite, aké sú dostupné technológie a určiť obchodný model. Ide aj o to, či plán bude rozvíjať ČEZ, štát alebo nejaký spoločný podnik, povedal.

„Nemá zmysel, aby sme teraz robili napríklad procedúru verejnej zákazky, keď je treba logicky počkať na tento krok,“ povedal Beneš. Komplexný plán má byť podľa neho akousi „podrobnejšou“ podmnožinou Štátnej energetickej koncepcie, ktorú vláda tiež pripravuje.

O dostavbe jadrových zdrojov sa hovorí aj napriek aprílovému zrušeniu tendra. Český minister priemyslu Jan Mládek v júli uviedol, že by sa mohla dostavba rozdeliť medzi obe jadrové elektrárne – Temelín a Dukovany.

Podľa údajov Energetického regulačného úradu (ERÚ) zaujíma tzv. hrubá (brutto) výroba elektriny z atómových elektrární v ČR dlhodobo druhé miesto za výrobou z uhlia. Do brutto výroby sa započítava aj elektrina spotrebovaná pri jej výrobe.

Za 5 rokov vzrástla hrubá výroba z jadrových elektrární o 4.194 GWh na 30.745 GWh v minulom roku. Výroba tepelných elektrární za rovnaké obdobie naopak poklesla o viac než 12 % na 44.737 GWh. Okrem jadra viac elektriny vyrobili aj ďalšie zdroje. Najväčší percentuálny nárast zaznamenala solárna energia. Zatiaľ čo v roku 2008 vyrobili fotovoltické elektrárne len 12 GWh brutto elektriny, vlani už 2.020 GWh.

Prípadná dostavba nového jadrového zdroja by s objemom vyrobenej elektriny zamiešala. Vo verzii Štátnej energetickej koncepcie, ktorú má ČTK k dispozícii, sa vo vízii plánovanej štruktúry výroby elektriny k pomeru celkovej hrubej výroby elektriny predpokladá, že bude podiel jadra naďalej rásť.

„V absolútnych hodnotách pre rôzne možnosti vývoja českej energetiky sa ročná výroba elektriny (v roku 2040) môže pohybovať od 42.882,7 do 57.948,6 GWh pre jadrové palivo, od 5.752,8 do 24.977,8 GWh pre obnoviteľné a druhotné zdroje, od 4.813,4 do 14.986,7 GWh pre zemný plyn a od 9.626,7 do 20.981,4 GWh pre čierne a hnedé uhlie,“ uvádza koncepcia.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.