Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Anna Belousovová
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Anna Belousovová Foto: SITA/Michal Burza
28. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Belousovová: O privatizácií teplární by mali rozhodnúť občania v referende

Inštitút miestneho referenda by mal rozhodnúť o navrhovanej privatizácii šiestich teplárenských spoločností. Vyplýva to z vyjadrení  nezávislej poslankyne a bývalej prvej podpredsedníčky SNS Anny Belousovovej.

„Nie som za to, aby o živote ľudí v regiónoch rozhodovali úradníci od zeleného stola, ale ľudia, ktorých sa to týka. Na Slovensku existuje inštitút miestneho referenda. Nech teda rozhodnú ľudia v referende, či chcú nechať sprivatizovať svoju tepláreň. Veď tá nedodáva teplo ani Ivanovi Miklošovi (minister financií, pozn. TASR), ani Jurajovi Miškovovi (minister hospodárstva, pozn. TASR), ale im,“ vyhlásila Belousovová.

„Nech vysvetlia ľuďom, že budú mať investora a aké z toho oni budú mať výhody,“ povedala s tým, že samotní obyvatelia najlepšie zvážia, či budú mať z privatizácie profit, alebo na ňu doplatia zvýšením ceny tepla.

Podpora návrhu strany Smer-SD predstavuje reálnejšiu možnosť, tvrdí Belousovová

Samotná poslankyňa však pochybuje, že predaj teplární reálne pôjde cestou schvaľovania v miestnych referendách. „V súčasnej situácii je asi najlepšie podporiť avizovaný návrh Smeru-SD, ktorý by privatizáciu zastavil,“ povedala Belousovová.

Zároveň dodala, že argumentáciou o zlom riadení štátnych teplární vystavuje vláda účet sama sebe. „Čo si sem investor prinesie na riadenie teplární Japoncov? Zase len to budú väčšinou slovenskí manažéri. Ak štátne podniky neriadia dobre, asi zlyháva kontrola zo strany vlády,“ uzavrela Belousovová.

Odhadovaná trhová hodnota teplárenských spoločností (TS), ktoré chce štát predať, by sa mohla podľa analýzy Fondu národného majetku (FNM) SR v súčasnosti pohybovať na úrovni 160 až 200 miliónov eur. Priemerný celkový ročný dividendový výnos za všetky TS v rokoch 2002 až 2010 dosiahol hodnotu 4,2 milióna eur.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.