Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Belgicko začne dovážať bridlicový plyn z USA, ktorý sa môže dostať až do Nemecka

Dopravu bridlicového plynu by mala zabezpečiť belgická spoločnosť Fluxys, ktorá má v krajine na starosti aj prepravný systém zemného plynu. Spoločnosť má k dispozícii 3700 km plynovodov a tiež prístavný terminál v belgickom prístave Zeebruge.

Podľa dostupných informácií by sa mal skvapalnený bridlicový plyn z USA dovážať do francúzskeho prístavu Dunkerque, asi 10 km od belgických hraníc. Spoločnosť Fluxys má priame potrubné prepojenie na francúzsky prístav.

„To je veľmi dobrá správa pre bezpečnosť energetických dodávok našej krajiny, je to dobré aj pre hospodársku súťaž a v konečnom dôsledku to prinesie zníženie cien pre konečného spotrebiteľa,“ uviedol hovorca Fluxys Laurent Remy. Ako dodal, distribúcia nového zdroja energie posilní ústrednú pozíciu Fluxysu v rámci belgickej energetickej siete.

Americký bridlicový plyn by cez územie Belgicka mohol smerovať ďalej na nemecký trh. Prvé dodávky bridlicového plynu do terminálu v Dunkerque by mali začať prichádzať o niekoľko mesiacov.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.