Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. apríla 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Belgicko uzavrelo poslednú uhoľnú elektráreň

Belgicko sa stalo už siedmou krajinou v rámci EÚ, ktorá dala definitívne zbohom spaľovaniu uhlia. V časoch najväčšej slávy v roku 1994 elektráreň Langerlo vyrábala 27 % všetkej elektriny v krajine. Nachádza sa v meste Genk vo Flámskom regióne v provincii Limbursko. Počas prevádzky mal zdroj, ktorý prevádzkovateľa nemecká energetická skupina E.ON, inštalovaný výkon 556 MW.

Ukončenie výroby v Langerlo bude mať okamžitý vplyv na životné prostredie. Podľa mimovládnej organizácie CAN Europe sa ročné emisie oxidu uhličitého v Belgicku znížia o takmer 2 milióny ton, čo je viac než 1 % celkových emisií v krajine.

Skupina E.ON chcela pôvodne prestavať Langerlo na spaľovanie biomasy s inštalovaným výkonom 400 MW. Neskôr zo svojho biznis plánu ustúpila a vlani sa rozhodla dosluhujúcu elektráreň odpredať firme German Pellets, jednému  z najväčších producentov drevených peliet, ktorý bude prestavbu zdroja realizovať.

Jadro stále dominuje

Belgicko chce do budúcnosti zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energie. V súčasnosti sa najviac elektriny v krajine vyrobí z jadra, ktoré sa vláda po havárii vo Fukušime rozhodla postupe vyradiť do roku 2025. O problémových belgických reaktorov sme písali tu a tu.

Podľa údajov prevádzkovateľa belgickej prenosovej sústavy spoločnosti Elia sa v roku 2014 vyrobilo v tamojších atómkach vyše 57 % elektriny, nasleduje plyn, biopalivá a OZE. Uhlie predvlani tvorilo 6 % z produkcie. Belgicko je však silne závislé na dovoze elektriny z iných štátov, najmä z Francúzska.

Odklonom od uhlia sa Belgicko pripojilo k Cypru, Estónsku, Luxembursku,  Lotyšsku, Litve a Malte. Ďalšími štátmi bez uhoľného zdroja by sa mohli stať v roku 2020 Portugalsko, o päť rokov neskôr Veľká Británia i Rakúsko a koncom dekády aj Fínsko.

V ostatných krajinách to ale také jednoduché nebude. Uhlie má vďaka nízkej cene paliva v Európe stále významné postavenie. Dominuje v energetickom mixe Poľska (85 %), ale aj Nemecka (40 %), ktoré sa zaviazalo uzavrieť jadrové zdroje a prejsť na OZE.

Uhlie na Slovensku

Na Slovensku pokrývajú tepelné elektrárne asi 18 % produkcie elektriny. Veľká časť uhlia pochádza z domácich zdrojov a spaľuje sa v Novákoch, do Vojan sa uhlie dováža zo zahraničia. Pri výrobe a dodávke elektriny z domáceho lignitu sa uplatňuje všeobecný hospodársky záujem, ktorí dotujú spotrebitelia vo svojich faktúrach za elektrinu.Podľa rozhodnutia MHSR zo septembra 2015 by sa tak malo diať až do roku 2030.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.