Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrova elektraren-belgicko-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Hadrový reaktor Doel 3 na predmestí Antverp. Foto: TASR/AP Photo/Virginia Mayo
17. augusta 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Belgicko pre trhliny na reaktore Doel3 zorganizovalo stretnutie expertov

Okrem belgických expertov na jadrovú energetiku sa bruselského stretnutia zúčastnili aj odborníci zo strany národných jadrových regulátorov z Nemecka, Holandska, Španielska, Švajčiarska a Švédska a mimo krajín Európy sú prítomní aj experti z Argentíny a Spojených štátov.

Počas júnovej servisnej prehliadky, pri ktorej bola využitá nová technológia ultrazvuku, bolo zistených „niekoľko náznakov chýb“ v oceľovej základni reaktorovej nádrže. Reaktor odstavili a na základe rozhodnutia AFCN začali inšpektori vykonávať ďalšie kontroly na reaktore s výkonom 1003 megawattov, ktorý je v prevádzke od roku 1982.

Reaktorovú nádrž jadrového reaktora dodala holandská spoločnosť Rotterdamsche Droogdok Maatschapij (DRM), ktorá medzičasom ukončila svoje aktivity. Podľa AFCN bývalá holandská spoločnosť dodala reaktorové nádrže pre 22 jadrových elektrární vo viacerých krajinách. V Belgicku to boli jadrové elektrárne Doel R a Tihange 2. Ďalšie atómky s rovnakou nádržou sú v Holandsku (2), Nemecku (2) Španielsku, Švajčiarsku (2), jedna reaktorová nádrž tohto typu sa nachádza vo Švédsku a jedna v Argentíne a až desať kusov bolo dodaných pre jadrové elektrárne v Spojených štátoch.

Belgický jadrový regulátor sa po kontrole reaktorovej nádrže v Doel 3 okamžite rozhodol informovať všetkých národných regulátorov z týchto krajín o podozrení na trhliny v oceľovej základni reaktorovej nádrže.

Belgicko sa okrem opakovanej kontroly na elektrárni Doel 3, ktorá má trvať do konca augusta, rozhodlo, že v blízkej budúcnosti vykoná aj revíziu reaktorovej nádrže v elektrárni Tihange 2.

Belgický jadrový úrad opakovane zdôraznil, že „obyvateľstvu, zamestnancom či životnému prostrediu nehrozí žiadne nebezpečenstvo“, pretože z reaktora odstránili jadrové palivo.

Ak reaktor Doel 3 neprejde súčasnými bezpečnostnými skúškami, nebudú ho môcť znova uviesť do prevádzky. Belgicko by následne muselo zmeniť svoje plány, aby nahradilo stratu tejto kapacity.

Zdroj: TASR

Ilustračná snímka: TASR/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.