Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
jadrova elektraren belgicko - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračný záber
31. októbra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Belgicko chce v roku 2015 začať s postupným odchodom od energie z jadra

Belgicko má v súčasnosti sedem jadrových energoblokov, ktoré chce vyraďovať postupne z prevádzky. V roku 2015 by sa mali odstaviť prvé tri reaktory, ak však bude na trhu nedostatok elektriny, zostanú v prevádzke dlhšie. Nová vláda má po svojom vzniku ešte spresniť konkrétne časti programu a v najbližších mesiacoch vypracovať výhľad energetického zabezpečenia krajiny.

Koalícia aktuálnym uznesením potvrdila zákon z roku 2003, ktorý predpokladal postupný odchod od jadra medzi rokmi 2015 a 2025. Neskôr bol tento zákon ale spochybnený s poukázaním na neistotu v zásobovaní elektrinou, ktorá by tým mohla vzniknúť-

V polovici tohto mesiaca, teda viac než 16 mesiacoch po parlamentných voľbách, začali strany s dostatočnou väčšinou konkrétne rokovania o vytvorení ústrednej vlády vedenej designovaným premiérom Eliom Di Rupom. Podmienkou vzniku kabinetu je ale reforma štátu, ktorá by upravila dlhodobo nevraživé vzťahy medzi Flámmi  a Valónmi. Bohatšie a ľudnatejšie Flámsko odmieta „sponzorovať“ chudobnejšie Valónsko. To sa zase obáva, že by výrazne stratila na takejto zmene právomocí regiónov, ktorá by uspokojila Flámov. Hĺbka krízy občas vyvoláva pochyby o udržateľnosti jednoty Belgicka.

Reformy musí ešte schváliť belgický parlament, ktorému Di Rupo návrh reformy predloží v utorok. Očakáva sa ale, že flámski separatisti z Novej flámskej aliancie budú v parlamente klásť reforme odpor.

Zatiaľ Belgicko stále riadi dosluhujúci kabinet kresťanskodemokratického premiéra Yvesa Leterma.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.