Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atomová elektráren jadrová energia chladiaca veža
Foto: ilustračné, GettyImages
23. decembra 2021 Jadrová energia od Energia.skSITA

Belgicko chce do roku 2025 postupne zatvoriť jadrové elektrárne

V prechodnom období na ceste k udržateľným zdrojom energií plánuje používať plyn. Definitívne rozhodnutie o tom, či je možné zaručiť energetickú bezpečnosť krajiny aj v prípade uzavretia všetkých siedmich jadrových elektrární, má padnúť v marci.

Nebolo by rozumné nemať záchrannú sieť,“ uviedol premiér Alexander De Croo a naznačil, že dve jadrové elektrárne možno zostanú v prevádzke.

Belgická vláda síce presadzuje zrušenie jadrových elektrární postavených na základe technológií 20. storočia, zároveň sa však zaviazala investovať do výskumu malých modulárnych jadrových reaktorov.

Lúčime sa so starými jadrovými elektrárňami a pozeráme sa na jadrovú energiu budúcnosti,“ dodal premiér.

Jadrové elektrárne vypúšťajú do ovzdušia iba málo škodlivín a preto ju štáty po celom svete považujú za jednu z možností, ako získať čistú energiu a splniť ciele v oblasti boja proti klimatickej zmene. Pri ich výstavbe a demolácii však vznikajú veľké množstvá skleníkových plynov. Odporcovia poukazujú aj na problémy spojené so spracovaním rádioaktívneho odpadu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.