Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. novembra 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Belgické jadrové elektrárne sú bezpečné, uvádza agentúra pre jadrový dozor

Belgická elektrárenská spoločnosť Electrabel, ktorá nukleárne elektrárne prevádzkuje, vo vlastnej 602-stranovej správe z minulého týždňa požadovala niektoré úpravy a nové investície, odhadované na jednu miliardu eur, najmä do starších elektrární, za účelom zvýšenia ich bezpečnosti. Avšak utorňajšia správa AFCN uviedla, že najstaršie elektrárne Doel 1 a 2 a Tihange 1, postavené v roku 1975, sú v mnohých smeroch oveľa robustnejšie, ako neskôr postavené štyri ďalšie jadrové elektrárne. Aj napriek tomu, ak by došlo k požadovaným úpravám, ktoré požaduje Electrabel, neznamená to dočasné pozastavenie prevádzky elektrární, ktorých sa to bude týkať, uvádza Belga.

Súčasné hodnotenie stavu belgických jadrových elektrární a ich pripravenosti čeliť rôznym hrozbám je neúplné. Federálna agentúra a jej pobočky majú termín do konca decembra tohto roku na realizáciu oveľa hlbších a dôraznejších skúšok a prípravu oveľa detailnejšej správy o situácii v elektrárňach. Finálna správa bude predložená na posúdenie Európskej komisii a medzinárodnému tímu expertov, ktorí musia vydať svoje stanovisko najneskôr do 30. apríla 2012.

Záťažové testy jadrových elektrární musia vykonať všetky členské štáty Európskej únie, ktorá tak rozhodla po havárii elektrárne z 11. marca tohto roku v japonskej Fukušime. Okrem základných záťažových skúšok predpokladajúcich prírodné živelné pohromy, sa belgické úrady rozhodli rozšíriť testy aj na možné riziká ľudským faktorom. Okrem predpokladaných priemyselných havárií či simulácii havárie rôznych dopravných prostriedkov v okolí elektrární sa zamerali aj na ďalšie možné prejavy ľudskej zlovôle, ako napríklad informatické pirátstvo či teroristické útoky v podobe riadeného pádu lietadla na elektráreň.

Dočasná správa AFCN o dobrom stave bezpečnosti jadrových elektrární, aj tých najstarších, berie vietor z plachiet politickým stranám, ktoré rokujú o zostavení novej vlády a ktoré už avizovali, že si vedia predstaviť odstavenie všetkých nukleárnych reaktorov počnúc rokom 2015.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.