Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
model elektrickeho stoziara bystrup - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Model elektrického stožiara s inovatívnym dizajnom T-Pylon od dánskej firmy Bystrup. Foto: SITA/AP Photo/ Department of Environment and Climate Change.
21. októbra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

BBC: Elektrické stožiare vo Veľkej Británii možno zmenia dizajn

Foto: SITA/AP Photo/ Department of Environment and Climate Change

Spoločnosť Bystrup z Dánska uspela v konkurencii 250 návrhov a odniesla si víťaznú čiastku 5.000 britských libier. Cieľom súťaže bolo vybrať taký architektonický dizajn, ktorý by od mája 2012 mohol nahradiť tradičný „trojuholníkový” tvar stožiarov. Ten sa na britských ostrov využíva od dvadsiatych rokoch 20. storočia, informuje britská BBC.

Ako píše, neexistuje síce reálna záruka, že stožiare sa skutočne stanú súčasťou britskej krajiny. No rastúci počet veterných, jadrových a vodných elektrární na území Británie napovedá, že výstavba nových elektrických stožiarov bude viac než potrebná.

Dômyselný dizajn z Dánska

Dánsky architekt Rasmuss Jessing sa usiloval o vytvorenie takého tvaru stožiara, ktorý by vzbudzoval pozitívne emócie a slúžil primárne na prenos elektriny z obnoviteľných zdrojov. Existujúci tvar stožiarov v Dánsku dokonca prirovnal k podobe „mrzutých starých chlapov”. „Pevne verím, že v najbližších rokoch príde čas aj pre elektrické stožiare v tvare písmena T,” uviedol. 

Do užšieho výberu sa prebojovalo celkom šesť uchádzačov. Organizátorom bol prevádzkovateľ prenosovej sústavy spoločnosť National Grid, konkrétne jej oddelenie pre energetiku a klimatické zmeny. Návrhy všetkých finalistov sú vystavené vo Victoria and Albert Museum v Londýne. Nevíťazné práce boli odmenené finančnou prémiou 1.000 britských libier.

Kritériá hodnotenia

Odborná porota sa pri svojom hodnotení zamerala na kvalitu dizajnu, funkčnosť a technickú uskutočniteľnosť diela. Jej členmi boli popredí britskí architekti a osobnosti z oblasti energetiky, vrátane ministra pre energetiku Chrisa Huhnea.

Zadanie pre architektov hľadalo koncept, ktorý by vychádzal z reality, no zároveň vynikal v estetickej kráse. Porotcovia pri svojom hodnotení zohľadnili aj reakcie verejnosti ako aj schopnosť zúčastnených tímov uskutočniť svoje plány v praxi.

Chris Huhne vyzdvihol elektrický stožiar v tvare písmena T. Podľa neho návrh reprezentuje inovatívny dizajn, ktorý charakterizuje jednoduchosť, klasickosť a praktickosť. „Jeho dômyselná štruktúra tiež znamená, že bude podstatne kratší a menší ako existujúce stožiare a preto sa stane aj menej rušivým prvkom,” dodal minister.

V súčasnosti je na území Veľkej Británie viac než 88 tisíc elektrických stožiarov, ktoré prenášajú elektrinu pod napätím okolo 400 tisíc voltov. Väčšina z nich má výšku 50 metrov a váži v priemere 30 ton. Parametre víťaza súťaže sú skromnejšie. Výška víťazného návrhu od firmy Bystrup je projektovaná do výšky 32 metrov, s hmotnosťou 20 ton. Stožiare sa môžu natrieť takou farbou, aby čo najviac splývali s okolitým prostredím. Nehrdzavejúca oceľ by podľa autorov mala poskytovať dostatočnú ochranu pred koróziou najmä v pobrežných oblastiach, kde sa vetrom šíri morská soľ.

Spoločnosť National Grid už ohlásila, že má záujem spolupracovať okrem víťaznej firmy aj so spoločnosťou New Town Studio z Essexu aj v Londýne sídliacou Ian Ritchie Architects.

Názory sa rôznia

Veľká Británia si do roku 2050 stanovila ambiciózny cieľ redukcie emisií skleníkových plynov o 80 %. Podľa organizátorov architektonickej súťaže aj táto skutočnosť povedie k tomu, že elektrická energie bude zohrávať stále dôležitejšiu úlohu v britskom energetickom mixe.

Elektrické stožiare majú aj celú radu odporcov. Podľa nich kazia prirodzený vzhľad vidieckeho prostredia. Tessa Munt, poslankyňa britskej dolnej snemovňa za Liberálnu demokraciu, označila v júlovej parlamentnej debate rozsah škôd, ktoré spôsobujú za „neuveriteľný“.

Spoločnosť National Grid ale tvrdí, že pokladanie podzemných káblov je desaťnásobne drahšie a takisto ich oprava je pomerne obtiažna a nákladná.

No aj tradičné elektrické stožiare majú svojich verných fanúšikov. Ako uviedol Flash Bristow z Pylon Appreciation Society, deväťdesiat rokov stará podoba stožiarov stále predstavuje elegantné inžinierske riešenie. „Veľmi oceňujem ich mriežkovaný tvar. Ak sa pozriete na taký stožiar, väčšina z toho, čo vidíte a vychádza do popredia je vlastne pozadie samotné,“ uzatvára citáciou BBC.

© energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.