Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
B&W nuclear plant
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/Bistrosavage (licencia Creative Commons)
4. októbra 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bavorsko spochybňuje bezpečnosť nových blokov Temelína

Správa o dôsledkoch dostavby jadrovej elektrárne v Temelíne je podľa bavorských úradov nedostatočná. Nevyplýva z nej, či budú nové bloky vybavené technicky vyhovujúcimi ochrannými púzdrami. Bavorský minister životného prostredia Markus Söder vyzval svojho spolkového kolegu Norberta Röttgena zaujať rovnaký postoj. 

Bavorsko a Sasko mali dva mesiace na preštudovanie analýzy. Odborný posudok o dôsledkoch výstavby juhočeskej elektrárne bol otvorený pripomienkam zákonodarcom v auguste a septembri tohto roku. Preklad viac než šesťstostranového dokumentu bol k dispozícii tiež na internete a množstve verejných miest v oboch spolkových krajinách.

Záujem o štúdiu v radoch verejnosti bol relatívne malý. V Bavorsku prišli nahliadnuť k posudku iba traja ľudia. Na verejných úradoch v prihraničných regiónoch sa o štúdiu zaujímalo 157 ľudí a dve školské triedy. Bavorské ministerstvo životného prostredia eviduje celkovo 19 písomných námietok od nemeckých občanov. Webové stránky s textom štúdie zaznamenali počas dvoch mesiacov 2 tis. pripojení.

Pre porovnanie, v Rakúsku je nesúhlas s rozšírením Temelína podstatne silnejší. Len do tridsaťdňovej protestnej akcie na internete sa zapojilo viac než 5 tis. ľudí.

Česká elektrárenská spoločnosť ČEZ plánuje postaviť v Temelíne ďalšie dva jadrové reaktory. Ich výkon má dosiahnuť 2 tis. MW. ČEZ ráta s ich uvedením do prevádzky v roku 2020.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.