Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
temelin
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
letecký záber na jadrovú elektráreň Temelín Foto: TVEL/Grayling
1. júna 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bavori sa údajne nezaujímajú o ekologickú štúdiu k Temelínu

„Expertný posudok je veľmi odborný, s takmer 1.500 stranami je navyše veľmi rozsiahly a pre normálnych občanov v podstate nezrozumiteľný,“ vysvetľuje si doterajší nulový dopyt po nahliadnutí do dokumentu Martin Scheidler z odboru životného prostredia mesta Weiden.

Preklad štúdie do nemčiny je sprístupnený na úradoch v 12 bavorských krajských mestách pozdĺž hranice s Českou republikou od 7. mája. Rovnakú možnosť na zoznámenie sa s posudkom majú aj obyvatelia druhej nemeckej spolkovej krajiny pri hraniciach s ČR, Saska. Do 18. júna môžu českému ministerstvu životného prostredia zasielať podnety a námietky. Túto možnosť už mali aj ostatní susedia Česka i české subjekty.

Hlavní odporcovia Temelína v Nemecku pochádzajú práve z Bavorska, ktorého hranica je od jadrovej elektrárne vzdialená približne 60 kilometrov. Okrem ekologických aktivistov sa plán českej vlády postaviť k existujúcim dvom blokom do roku 2025 ďalšie dva reaktory nepáči ani bavorskému ministerstvu životného prostredia.

„Naším cieľom je presvedčiť českú vládu, aby zmenila svoju energetickú koncepciu a vydala sa bavorskou cestou väčšieho využívania obnoviteľných zdrojov energie,“ vyhlásil krajinský minister Marcel Huber. Nemecko sa vlani pod vplyvom havárie v japonskej atómovej elektrárni Fukušima rozhodlo postupne odstaviť všetky svoje jadrové prevádzky a nahradiť ich zdrojmi využívajúcimi fosílne palivá, vietor alebo slnko.

V snahe o čo najväčšiu transparentnosť ponúkol český premiér Petr Nečas nemeckej i rakúskej strane aj verejné diskusie s občanmi o vplyvoch dostavby elektrárne v Temelíne na životné prostredie. Stredajšia diskusia s tradične protiatómovo orientovanými Rakúšanmi však prilákala len niekoľko desiatok záujemcov. Tamojšie protijadrové spolky podujatie ignorovali.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.