Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Temelín-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Temelín. Foto: TASR/AP Photo/David Veis
5. júna 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bavori majú strach z „českej Fukušimy“

Obyvatelia Bavorského lesa sa aktivizujú proti zámeru rozšírenia juhočeskej elektrárne o ďalšie dva bloky. „Je to predsa nezmysel, vo svete sa premýšľa o odklone od jadra a v Česku sa bude nanovo stavať“ vyhlásil Gerhard Albrecht z Platformy proti jadrovej energii.

„Temelín je vzdialený len niekoľko hodín autom, možné riziká a nebezpečenstvá sa pred hranicou nezastavia,“ varuje pasovský zemský rada Franz Meyer.

Bavori majú ešte do 18. júna možnosť smerovať svoje odmietavé námietky proti dostavbe Temelína priamo českej vláde alebo ich môžu zaslať cez bavorské ministerstvo zahraničia. Konkrétne ide o český odborný posudok vplyvov reaktorových blokov na životné prostredie.

Riziko českého jadrového komplexu spočíva podľa portálu welt.de v kombinácii východnej a západnej techniky. „Technicky sa Temelín skladá z ruských tlakovodných reaktorov a západného bezpečnostného systému,“ napísal welt.de. To je pre expertov dôvod, aby považovali elektráreň za nespoľahlivú. „Od uvedenia do prevádzky bolo zaznamenaných cez 130 havárií,“ dodal portál.

Český energetický gigant ČEZ uskutočňuje plány na dostavbu Temelína od roku 2007. Dva nové reaktory by mali byť k rozvodnej sieti pripojené medzi rokmi 2020 a 2025.

Kritika a odpor proti jadrovej elektrárni pri hraniciach je starý ako zariadenie samo. V roku 2001 odovzdala Platforma proti jadrovej energii okolo 77.000 podpisov odporcov jadra bavorskému premiérovi Edmund Stoiberovi, ten petíciu následne postúpil do Prahy. Od tej doby sa veľa obyvateľov bavorského pohraničia dožaduje odstavenia elektrárne.

„Nedokážem si predstaviť, že po Fukušime chce ešte niekto mať vo vzdialenosti 100 kilometrov nukleárnu elektráreň,“ povedal Albrecht. Takýto postoj zastávajú nielen Zelení alebo Ekologická demokratická strana (ODP), ale aj politici z bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU). Jedným z nich je aj Meyer.

„Proti plánovanému rozšíreniu elektrárne sa staviam kriticky. Pre obyvateľov nášho zemského okresu musí byť absolútnou prioritou bezpečnosť,“ dodal Meyer.

Aj v Regnitzlosau na severovýchode Bavorska pri hraniciach s Českom nevnímajú jadrové zámery v susednej krajine dobre. „Nachádzame sa vo 200 míľovej zóne, ktorú vypratali pri černobyľskej havárii. Temelínske reaktory vývojovo vychádzajú z tamojších typov (v Černobyle),“ myslí si Werner Schnabel zo zoskupenia Slobodní voliči (Freie Wähler).

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: TASR/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.