Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Bartuška: Odklon Nemecka od jadrovej energetiky musí Česko akceptovať

Plánované vyradenie jadrových zdrojov v Nemecku je skutočnosť, ktorú musí Praha rešpektovať a prispôsobiť sa jej. „Tá nemecká zmena je proste fakt, s ktorým sa musíme vyrovnať, “ povedal počas svojej návštevy BerlínaVáclav Bartuška, český energetický emisár a vládny splnomocnenec pre dostavbu Temelína. Odmieta však, že by sa potencionálny úbytok elektriny na nemeckom trhu premietol do plánov na výstavbu ďalších dvoch blokov Temelína. Tie sa podľa neho riadia výhradne potrebami českého trhu.

„Nemôžete zohľadniť to, čo sa bude diať v Európe okolo vás z jedného prostého dôvodu, že to nikto netuší. Ani Nemecko samotné nevie, akú bude mať štruktúru energetiky za desať rokov. Aj z toho dôvodu je naša energetická koncepcia postavená na domácej spotrebe,“ zdôraznil Bartuška, ktorý sa dnes včera (10.5.) v Berlíne stretol so svojimi kolegami v úrade kancelárky a na ministerstve zahraničia a vystúpil na debate k českej energetike, ktorú organizovala Nemecká spoločnosť pre zahraničnú politiku.

To, že v súčasnosti môže Česko vyvážať časť svojej elektriny do zahraničia vrátane Nemecka, nepovažuje za trvalý rys českej ekonomiky. „Dlhodobo budeme mať svoje potreby pokryté, možno budeme mať ľahký prebytok, ale rozhodne nie v takom objeme, aký budú potrebovať krajiny okolo nás,“ domnieva sa Bartuška.

Spájať Temelín s nešťastím vo Fukušime  je nezmysel, tvrdí Bartuška

O Temelíne sa v Nemecku začalo znova diskutovať v súvislosti s marcovou katastrofou v japonskej atómovej elektrárni Fukušima, ktorú má na svedomí ničivé zemetrasenie sprevádzané obrovskou prívalovou vlnou tsunami. Od nemeckých odporcov jadra sa následne začalo ozývať volanie po odpojení juhočeskej elektrárne, stojacej asi 60 kilometrov od bavorských hraníc, a preverení jej bezpečnosti, aby sa neopakovalo nešťastie z Fukušimy.

Bartuška však takové porovnávanie odmieta. Podľa neho sa jedná o rôzne typy reaktorov, ten v Japonsku je navyše o 30 rokov starší než temelínsky. „Dávať do jednej hromady reaktor z Fukušimy a reaktor v Temelíne je nezmysel. Je to rovnako hlboká pravda, ako že auto z roku 1970 má rovnaké jazdné vlastnosti ako auto z roku 2000,“ povedal.

Popri nesporných negatívach, ktoré japonská katastrofa spôsobila, na nej ale český poverenec vidí aj pozitíva. „Katastrofa vo Fukušime posilní úlohu ľudí, ktorí majú na starosti bezpečnosť jadrových elektrární. Nielen na úrovni národných dozorov, ale aj vo vnútri firiem, ktoré prevádzkujú jadrové elektrárne,“ dodal Bartuška.

Japonské nešťastie podľa neho tiež oddelilo štáty, ktoré o výstavbe nových blokov jadrových elektrární len uvažovali, ako sú Poľsko, Litva alebo Taliansko, od tých , ktoré majú konkréte plány. „V Európe sú momentálne štyri krajiny, ktoré majú know-how, majú peniaze a chcú stavať nejaké nové bloky – Fínsko, Francúzsko, Veľká Británia a my,“ vymenoval Bartuška. Aj vďaka tomu podľa neho záujem firiem Westinghouse z USA, Areva z Francúzska a konzorcia v čele s ruským Atomstrojexportom o kontrakt na dostavbu Temelína ešte vzrástol.

ČTK, energia  

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.