Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
José M. Barroso
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Europaportalen.se (licencia Creative Commons)
8. septembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Barrosova vízia pre energetiku

„Energetika je kľúčovým faktorom  rastu a ústrednou prioritou činnosti: musíme dokončiť vnútorný trh s energiou, vybudovať a vzájomne prepojiť energetické siete a  zlepšiť energetickú bezpečnosť a solidárnosť. Musíme pre energetiku urobiť to, čo sme spravili pre mobilné telekomunikácie: umožniť skutočný výber v rámci jedného európskeho trhu.

To nám umožní vytvoriť v Európe skutočné energetické spoločenstvo.

Musíme dosiahnuť, aby v prípade potrubí a elektrických káblov boli hranice irelevantné.

Musíme vybudovať infraštruktúru pre solárnu a veternú energiu.

Musíme zabezpečiť spoločnú normu pre celú Európu, vďaka ktorej sa dobíjanie vozidiel na elektrický pohon stane rovnako prirodzeným ako naplnenie nádrže.

S cieľom zrealizovať túto víziu predložíme v priebehu budúceho roka akčný plán pre energetiku, balík opatrení týkajúci sa infraštruktúry a akčný plán energetickej účinnosti. Na jeseň tohto roku vycestujem do kaspickej oblasti s cieľom propagovať južný koridor ako prostriedok na lepšie zabezpečenie dodávok.

Na to, aby sme vybudovali zdrojovo efektívnu Európu, musíme hľadieť ďalej, než len na energiu. V 20. storočí sa svet tešil mimoriadnemu zdrojovo náročnému rastu. Zaznamenali sme štvornásobný nárast počtu obyvateľov sprevádzaný 40-násobným rastom hospodárskej produkcie.  Ale v tom istom období sme 16-násobne zvýšili našu spotrebu fosílnych palív, 35-násobne naše rybárske úlovky a 9-násobne našu spotrebu vody. A naše emisie uhlíka sa zvýšili 17-násobne.

To znamená, že musíme realizovať náš klimaticko-energetický balík, ktorý je hlavnou hybnou silou zmeny. To znamená integrovať jednotlivé aspekty politík v oblasti zmeny klímy, energetiky, dopravy a životného prostredia do koherentného prístupu zameraného na efektívne využívanie zdrojov a nízkouhlíkovú budúcnosť.

[..]

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci,

Občania Európy očakávajú, že vykonáme potrebné opatrenia, aby sme sa dostali z tejto krízy. [..] Dnes som načrtol, ako to Európska únia dosiahne. [..] Vytýčil som, ako dosiahnuť spoločnú energetickú politiku v Európe.”

José M. Barroso, predseda Európskej komisie

7. september 2010, Štrasburg

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.