Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Barel WTI sa predával v piatok na záver obchodného dňa po 89,34 USD

Cena barelu stúpla o vyše 2 USD za necelú polhodinu po tom, ako Biely dom vyjadril obavy z násilia v Egypte. Ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo Američanov, aby sa vyhli cestám do tejto krajiny v prípadoch, ak ich pobyt v nej nie je z nejakého závažného dôvodu nevyhnutný. Početné letecké spoločnosti zrušili svoje spojenie s Egyptom.

Mnohí burzoví obchodníci rýchlo vybrali peniaze z iných aktív a začali vo veľkom rozsahu nakupovať ropu. Skupovali však aj zlato a svoje peniaze menili na doláre. Zlato aj doláre sú v krízových situáciách odolnejšie voči strate hodnoty.

Podľa analytikov sa nepokoje môžu rozšíriť aj do ďalších krajín Blízkeho východu, v ktorých sú ľudia nespokojní s režimami a celkovou hospodárskou a spoločenskou situáciou. Tom Bentz, komoditný analytik BNP Paribas uviedol, že napriek tomu nejestvujú nijaké špecifické dôvody, aby došlo k zníženiu či prerušeniu dodávok ropy na svetový trh. Avšak dôležité je, čo sa stane v nasledujúcich dňoch, či dôjde k zmenám režimov a čo bude nasledovať ďalej.

Cena ropy však začala rásť v piatok skôr, než prišlo upozornenie ministerstva zahraničných vecí. Zrána ministerstvo obchodu publikovalo údaje o silnejších spotrebiteľských výdavkoch Američanov a o veľkom exportnom prírastku amerických spoločností v poslednom štvrťroku 2010.

Vlani najsilnejšia ekonomika sveta zaznamenala medziročný vzostup 2,9 %. Výsledok bol najlepší od roku 2005.

V Londýne zdražela ropa Brent o 2,3 % na 99,42 USD.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,3510 USD)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.