Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Monitorovací systém energetika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
5. februára 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Banskobystrický kraj chce vybudovať monitorovací systém pre energetiku za viac ako 948-tisíc eur

Dodanie a implementácia monitorovacieho systému pre energetické hospodárstvo je zámerom nového projektu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, cieľom je dosiahnutie maximálnej energetickej efektívnosti budov organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti župy.

Finálny dopad daného systému spočíva predovšetkým v znížení nákladov kraja a v efektívnom využívaní spotrebovanej energie. Suma, ktorá pokryje náklady projektu, je odhadovaná na viac ako 948-tisíc eur, pričom 5 % z týchto nákladov bude spolufinancovaných zo zdrojov BBSK. Projekt bude financovaný z eurofondov v rámci operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

Vyhodnotenie a zobrazenie

Implementovaný inteligentný systém umožní zber, vyhodnotenie a zobrazenie energetických vstupov a výstupov hodnôt pomocou smart monitorovacích technológií.

Tieto budú prepojené na už existujúci systém komplexného informačného systému, ktorý je v rámci BBSK využívaný na evidenciu a správu majetku. Údaje o spotrebách energií tak bude možné získavať na diaľku a budú dostupné na jednom mieste.

Monitorovací systém

Monitorovací systém okrem iného pomôže odhaliť čierne odbery elektrickej energie, umožní riadenie úrovne odberu elektrickej energie a spotreby plynu, vyhodnotí riziko nedodržania alebo prekročenia zazmluvnených odberov energií či poskytne detailné informácie o aktuálnej, ako aj historických spotrebách energií pre jednotlivé objekty,“ objasnila hovorkyňa.

Na nový monitorovací systém pre energetické hospodárstvo bude napojených 75 organizácií BBSK. „Tieto objekty boli na základe údajov o spotrebe energií vyhodnotené ako energeticky najnáročnejšie. V 23 z nich zároveň dôjde k výmene nevyhovujúcich meracích zariadení za nové, prípadne dôjde k doplneniu chýbajúcich meracích zariadení: plynomerov, elektromerov, kalorimetrov a meteorologických staníc,“ popísala Štepáneková.

Realizácia projektu

Na dodanie a implementáciu systému je aktuálne vyhlásené verejné obstarávanie. Začiatok realizácie projektu je plánovaný na koniec februára, prípadne začiatok marca 2023.

Realizácia projektu bude ukončená v septembri 2023, kedy prebehne i testovanie monitorovacieho systému, a tak v októbri 2023 by mal byť monitorovací systém pre energetické hospodárstvo plne v prevádzke,“ uzavrela hovorkyňa.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.