Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Balkon solarne panely fotovoltika
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
13. júna 2023 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

Balkónová fotovoltika môže priniesť riziká a dokonca zvýšiť účet za elektrinu

Domácnosti by si mali dať pozor na takzvanú balkónovú fotovoltiku. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) upozorňuje na „plug & play“ sety balkónových elektrární, ktoré v ostatnom čase ponúkajú obchodné reťazce.

Neodborné zapájanie takýchto fotovoltických zdrojov do sietí je totiž podľa asociácie nebezpečné a v konečnom dôsledku môže účet za elektrinu dokonca zvýšiť.

Rozumiem túžbe vlastníkov bytov po možnosti šetriť na elektrine, keďže nie každý bytový dom je schopný sa dohodnúť na založení energetickej komunity a inštalácii spoločnej fotovoltiky na ich streche, z ktorej by sa vyrobená elektrina zdieľala všetkým členom. Balkónová fotovoltika však má niekoľko zásadných problémov, a preto si nemyslím, že je odpoveďou na tieto opodstatnené túžby,“ myslí si riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Problematický výkon

Balkónové inštalácie si ľudia robia svojpomocne. „Často tak vidíme panely namontované v 90 stupňovom uhle, ktoré majú aj pri orientácii na juh o 30 % nižší energetický výnos oproti panelom, ktoré sú ideálne sklonené. Ak ale balkón na juh orientovaný nie je, čo je pomerne časté, straty sa môžu pohybovať pokojne až na úrovni 50 %,“ upozornil Karaba.

Problematický môže byť podľa SAPI aj samotný výkon balkónovej inštalácie. Priemerný balkónový set má nominálny AC výkon 300 wattov, ktorý dodáva do jednej fázy. Spotreba bytu v jednej fáze však málokedy dosiahne 300 wattov, čo znamená, že do siete je dodávaný prebytok.

Podľa zákona o energetike sa dodávanie výkonu do siete bez zmluvy s distribučnou spoločnosťou považuje za neoprávnené a za takýto správny delikt hrozia pokuty. Takýto set preto nie je možné bez dodatočných povolení len tak zapojiť do zásuvky,“ zdôraznil Karaba.

Fotovoltická elektrárnička

Ak elektráreň dodáva do siete prebytky, je potrebný elektromer, ktorý je schopný merať obojsmerne. Takéto elektromery ale podľa Karabu väčšina panelákových bytov nemá a existujúce elektromery dodávku do siete pripočítavajú k spotrebe.

Navyše pripojenie priamo do zásuvky bez dodatočného istenia je nielen v rozpore s normami, ale zároveň ohrozuje bezpečnosť elektroinštalácie bytu a siete. Zle navrhnutá a zapojená fotovoltická elektrárnička tak v konečnom dôsledku môže zvyšovať účet za elektrinu a súčasne predstavuje bezpečnostné riziko,“ doplnil Karaba.

Nemusí byť úplný nezmysel

Balkónová fotovoltika nemusí byť podľa SAPI úplný nezmysel. Je však nevyhnutné ju inštalovať v súlade s normami a právnymi predpismi a byť si vedomý obmedzení tejto investície.

Len správne nainštalované elektrárne majú skutočné technické a ekonomické opodstatnenie a nepredstavujú riziko pre ľudské životy a majetok. Balkónová fotovoltika a spôsob jej predaja nie je správny a nerešpektuje slovenskú legislatívu, ani základné technické normy a bezpečnostné požiadavky. Vyzývame ľudí, aby nepodliehali nákupným ošiaľom a informácie si overovali. Rovnako apelujeme na kompetentné orgány, aby začali v tejto veci konať skôr, ako príde k nešťastiu,“ uzavrel Karaba.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.