Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. októbra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Balkán a Pobaltie sú pri výpadkoch ruského plynu najzraniteľnejšie

Koncom mája Európska komisia vydala stratégiu energetickej bezpečnosti, v ktorej naznačila možné dopady prerušenia ruských dodávok plynu počas počas 1 zimného mesiaca a tiež v rámci dlhších sezónnych výpadkov až do marca 2015. „Ak dôjde k prerušeniu ruských dodávok v čase špičky dopytu v januári, priamo zasiahnutá bude pravdepodobne takmer celá Únia s výnimkou Pyrenejského polostrova a juhu Francúzska,“ konštatovala vtedy Komisia.

Brusel v prípade Slovenska vyzdvihol zavedenie rozsiahlych kapacít reverzných tokov, ktoré by dokázali pokryť jeho ročný dopyt – v prípade, že bude dostatok zdrojov a kapacít zo západnej Európy.

Aj slovenský premiér posledné dni upokojuje verejnosť slovami, že prostredníctvom reverzu z ČR a Rakúska je možné na Slovensko prepraviť trojnásobok objemu, ktorý potrebujeme pre domácu spotrebu. S Bruselom vláda komunikuje o 4 možných scenároch prerušenia dodávok plynu.

Ako jedno z okamžitých opatrení Komisia v máji navrhla uskutočniť záťažové testy so zámerom preskúmať, ako by sa energetický systém vyrovnal s ohrozením bezpečnosti dodávok formou simulácie ich prerušenia.

Záťažové testy a zmiernenie dopadov krízy

Predbežné závery týchto testov a možnosti zmiernenia dopadov rusko-ukrajinskej krízy počas zimy predstavil nedávno Christophe Poillion, vedúci Koordinačnej skupiny pre plyn, ktorý v minulosti pôsobil aj v rámci SPP.

Poukázal na to, že vďaka súčasnému vysokému objemu plynu v zásobníkoch v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku sa značne obmedzil potenciálny dopad plynovej krízy a zasiahnutých by bolo menej európskych krajín. V prípade výpadku tranzitu cez Ukrajinu by šlo konkrétne o Bosnu, Bulharsko, Grécko, Macedónsko, Maďarsko, Rumunsko a Srbsko. Ak by sa úplne zastavili dodávky z Ruska aj cez ostatné trasy, problémy by navyše mali aj Fínsko, Poľsko a tri pobaltské štáty Estónsko, Litva, Lotyšsko.

Poillion uviedol, že plné využitie existujúceho LNG terminálu v Grécku a spustenie nového LNG terminálu v Litve s názvom Nezávislosť, ktoré je naplánované na začiatok decembra, výpadky zmierni. Keďže komerčná prevádzka LNG terminálu v poľskom Świnoujście by mala začať až v polovici budúceho roka, v rámci zimných opatrení sa s ním nepočíta.

Maďarsku by malo pomôcť plynovodné prepojenie so Slovenskom, ktoré je na našej strane technicky pripravené. Komerčná prevádzka by mala začať v januári 2015, interkonektor umožní dodatočné dodávky plynu do Maďarska v objeme asi 500 tisíc m3 plynu denne.

Ak sa bude v prípade ruskej plynovej krízy exportovať plyn na Ukrajinu a do Moldavska, ovplyvní to aj ďalšie členské štáty EÚ – Rakúsko, ČR, Nemecko, Dánsko, Chorvátsko, Švédsko a Slovensko.

V prípade 6-mesačného prerušenia tranzitu plynu len cez Ukrajinu, nebudú potrebné ani dodatočné objemy skvapalneného zemného plynu. Ak by však došlo k prerušeniu tranzitu ruského plynu na pol roka cez všetky potrubné trasy, v tomto období by bolo treba zabezpečiť približne 8 miliárd m3 plynu z LNG.

Spolupráca medzi členskými štátmi síce nezníži celkový objem narušených dodávok, ale uľahčí manažment krízy v každej krajine vďaka nižšiemu percentu narušenia, ktoré sa môžu odberateľmi plynu flexibilne a ľahšie zdieľať. Ako však upozornil Christophe Poullion, reálne situácie môžu byť horšie než tie simulované, najmä v prípade veľmi chladných dní s vysokým dopytom po plyne. Pri simuláciách sa totiž vychádza z priemernej mesačnej spotreby.

Krátkodobé opatrenia

Medzi krátkodobé opatrenia, ktoré bude nutné prijať, zahrnul potrebu implementovať na Balkáne a v Pobaltí opatrenia na zníženie spotreby plynu u spotrebiteľov alebo využitie alternatívnych palív, so špecifickým zameraním na plynové elektrárne, ktoré by sa mohli zavrieť a kompenzovať dovozom elektriny. Taktiež sa majú podporovať opatrenia, ktoré stimulujú k využitiu skladovania plynu a tým aj k fyzickej zálohe zdroja dodávok. Pri interkonektoroch s reverznými tokmi treba odstrániť administratívne prekážky, ktoré sa zaznamenali najmä pri prepojení medzi Maďarskom a Chorvátskom a medzi Rumunskom a Maďarskom.

Pokiaľ ide o LNG, krajiny a shipperi na Balkáne a v Pobaltí by mali čo najskôr zaistiť maximálne dodávky na zimu, napríklad jeho nákupom alebo udržiavaním LNG v skladovacích nádržiach. V horizonte jedného roka sa počíta aj s presunom existujúcich plávajúcich skladovacích a regasifikačných jednotiek do oblasti Balkánu.

Podľa Pouilliona neboli v krátkodobom horizonte identifikované žiadne špeciálne opatrenia pre zvýšenie domácej produkcie plynu.

Rokovanie ministrov

Európske inštitúcie stále finalizujú správu o opatreniach v oblasti energetickej bezpečnosti, vrátane výsledkov plynárenských záťažových testov. Dokument bude predmetom rokovaní ministrov pre energetiku už v pondelok. Koncom októbra sa budú témou zaoberať aj hlavy štátov na summite.

Najvyššou prioritou EÚ v krátkodobom horizonte je zaistiť, že najlepšia možná príprava a plánovanie zlepší odolnosť voči náhlym prerušeniam dodávok energie počas zimy a že najzraniteľnejšie členské štáty sa v prípade nutnosti kolektívne podporia, uvádza sa v pracovnej verzii dokumentu.

Medzi krátkodobými opatreniami sa spomína, že členské štáty musia byť v súlade s nariadením 994/2010 schopné do 3. decembra 2014 pokryť špičkový dopyt aj v prípade prerušenia samostatnej najväčšej plynárenskej infraštruktúry a musia existovať funkčné reverzné toky na všetkých cezhraničných prepojeniach. Taktiež má pokračovať práca Koordinačnej skupiny pre plyn, avšak vzhľadom na potrebu prijímania rýchlych rozhodnutí v čase núdze odkazuje aj na podporu tvorby regionálnych núdzových plánov, obdobne ako spravili krajiny Vyšehradskej štvorky a momentálne pripravuje aj trojica pobaltských štátov.

Strednodobé a dlhodobé opatrenia majú prispieť k napĺňaniu 4 cieľov: pokrok k dekarbonizácii energetiky a diverzifikácii zdrojov dodávok; urýchlenie výstavby plynárenských infraštruktúry; zaistenie plnej integrácie a dobre fungujúcich trhov, konkurenčných a dostupných cien pre spotrebiteľov EÚ; posilnenie externej dimenzie energetickej politiky EÚ a prepojenia medzi energetickou bezpečnosťou a zahraničnou politikou.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.