Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Bagdad chce ukončiť kontrakt s Exxonom za podpísanie dohody s Kurdmi

„Exxon Mobil porušil nariadenia ministerstva týkajúce sa firiem pracujúcich v Kurdistane,“ povedal šéf oddelenia ministerstva ropného hospodárstva pre udeľovanie kontraktov a licencií Abdul-Mahdy al-Amídi. „Je to porušenie podmienok kontraktu a aj zákona. Ministerstvo preto prijme kroky na ukončenie kontraktu,“ dodal.

Exxon Mobil pritom získal v Iraku lukratívny kontrakt na rozvoj ropného ložiska Západná Qurna so zásobami v objeme okolo 8,7 miliardy barelov (1 barel = 159 litrov). Jeho hodnota sa odhaduje na niekoľko miliárd dolárov.

Iracká vláda a Kurdská poloautonómna oblasť sú dlhodobo v spore o to, kto má právo na uzatváranie kontraktov so zahraničnými firmami a na zisky z ropných ložísk. Podľa Bagdadu má právo rozhodovať o prírodných zdrojoch v krajine len centrálna vláda a dohody podpísané výhradne so zástupcami Kurdov považuje za nelegálne.

Podľa pozorovateľov však zrušenie kontraktu Exxonu nebude pre irackú vládu jednoduché, pretože americký koncern patrí k dôležitým investorom, ktorých krajina potrebuje na obnovu ekonomiky. Úsilie o zrušenie kontraktu by navyše viedlo k dlhým právnym sporom s americkou spoločnosťou, čo by mohlo odradiť od podnikania v Iraku aj ďalších investorov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.