Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Bačík: Advokátovi vo veci Gabčíkovo žiadne milióny nepôjdu

Žiadne miliónové odmeny sa advokátskej kancelárii Radomíra Bžána vyplácať nebudú. Vyhlásil to dnes na tlačovej konferencii v súvislosti s odmenou advokáta ohľadom Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) Branislav Bačík, predseda predstavenstva spoločnosti MH Manažment, a.s., ktorá je právnym nástupcom Fondu národného majetku (FNM) SR.

„Žiadne miliónové odmeny sa advokátskej kancelárii vyplácať nebudú a už vôbec nie desiatky miliónov eur, tak ako to prezentujú denníky. Nikdy sme to netvrdili, nikomu sme to nepovedali,“ spresnil Bačík.

„My dnes čakáme na rozhodnutie arbitrážneho súdu vo Viedni, ktorý pojednáva o výške trov konania, ktoré bude musieť zaplatiť spoločnosť Enel advokátskej kancelárii. Od tejto sumy (trov), keď táto bude známa, sa odpočíta odmena advokáta. Vtedy, keď bude známa (suma trov), začneme rokovať o znížení sumy za odmenu advokátskej kancelárii,“ zdôraznil predseda predstavenstva spoločnosti MH Manažment, a.s.

Aj predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) si myslí, že je potrebné rokovať o znížení odmeny pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána, ktorú má dostať za servis pri spore o prevádzkovanie VEG. Fico to povedal po štvrtkovom (28.9.) zasadnutí Koaličnej rady s tým, že je to vec zodpovedných inštitúcií. Fico tiež upozornil, že zmluva s kanceláriou Bžána nebola podpísaná na účel Gabčíkova. „Bolo to vysúťažené právne zastupovanie ešte pred sporom o VEG,“ zdôraznil.

Aj predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) je presvedčený, že odmena má byť adekvátna. „Vec sa rieši a určite bude zodpovedne vyriešená. Nechajme to ale na kompetentných, a potom sa k tomu vieme zodpovedne vyjadriť,“ uzavrel.

V júni tohto roka vyhral štát spor o VEG a nemusí platiť stovky miliónov eur, ktoré požadovali talianski spolumajitelia (Enel, pozn. TASR) Slovenských elektrární (SE). Štátna akciovka MH Manažment má v tejto súvislosti platiť desiatky miliónov eur kancelárii Radomíra Bžána ako odmenu za servis pri spore o prevádzkovanie elektrárne.

Opozícia v tejto súvislosti žiada ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD), aby odvolal riaditeľa MH manažment Branislava Bačíka. Inak je pripravená odvolávať ministra v parlamente. Žiga informoval, že vyzval vedenie MH Manažmentu, aby rokovalo s právnickou kanceláriou o znížení odmeny. Zároveň povedal, že sa necíti byť zodpovedný za zmluvu, na základe ktorej má štát platiť advokátovi desiatky miliónov eur. Výšku zníženia odmeny pre advokáta však Žiga odmietol spresniť.

Bačík podpísal v roku 2015 s Bžánovou kanceláriou zmluvu, podľa ktorej nedostane len hodinovú mzdu za právne služby, ale aj odmenu, ktorou je podiel na vyhraných sporoch. Ide o sumu, ktorá vyplýva z vyhlášky o advokátoch, a tá umožňuje vyplatiť až 20 % z vysúdenej sumy. V prílohe zmluvy dohodli zníženie maximálnej odmeny o 45 %. MH Manažment tvrdí, že údaj o vyplatení 64 miliónov eur nie je správny.

Zníženie odmeny podľa denníka pripúšťa aj Bžán. „Napriek tomu (polovičnej odmene, ako určuje vyhláška) je naša advokátska kancelária pripravená rokovať o znížení odmeny tak, aby sa dosiahol prijateľný kompromis,“ avizoval.

© TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.