Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

B. SOBOTKA: Na summite EÚ vystúpim proti projektu NordStream-2

Ako povedal, ešte pred summitom EÚ sa stretol s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom, s ktorým rokoval aj o záveroch v oblasti energetiky. Dodal, že o projekte plynovodu NordStream-2 už rokoval so svojimi partnermi v rámci Vyšehradskej štvorky (V4), ktorej Česká republika predsedá.

„Rokovali sme o tom v rámci Vyšehradskej štvorky a sme stále zajedno, že tento projekt znamená síce diverzifikáciu trás, ale neznamená aj diverzifikáciu zdrojov. A z tohto hľadiska ho nepokladáme za nevyhnutnú a potrebnú kapacitu,“ uviedol Sobotka.

Dodal, že nový plynovod medzi Ruskom a Nemeckom by naopak znížil strategický význam strednej Európy, cez ktorú teraz „prepravujeme plyn“ a tiež by to znížilo a podkopalo ekonomickú stabilitu Ukrajiny.

„Európa v tejto ťažkej situácii, v ktorej sa Ukrajina nachádza, keďže má problém splácať svoje záväzky, by nemala podporovať a tolerovať projekt, ktorý ešte viac zhorší ekonomickú situáciu Ukrajiny,“ skonštatoval Sobotka.

V závere zopakoval, že Česká republika tento projekt nepodporuje a on v rámci svojho vystúpenia na summite EÚ toto stanovisko vyjadrí.

UPOZORNENIE: TASR vydá k správe zvukový záznam

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.