Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ázijské firmy majú záujem energetické projekty v Rusku

Podľa ministra ázijské spoločnosti už naznačili, že majú záujem o projekty zamerané na prieskum a ťažbu ropy v ruských arktických vodách a bridlicových ložiskách. USA a Európska únia totiž v rámci sankcií proti Rusku zakázali svojim firmám predaj technológií aj účasť na ruských energetických projektoch. Západné firmy dostali čas do 26. septembra na zastavenie svojich prác v Rusku.

„Je veľa spoločností, nielen z vyspelých štátov, ale aj z rozvíjajúcich sa trhov, ktoré sú pripravené s nami spolupracovať,“ povedal Donskoj. „Majú zdroje a v niektorých prípadoch aj technológie, ktoré možno prispôsobiť a rozvinúť. Preto máme cesty ako vyriešiť problémy vyplývajúce zo sankcií,“ dodal.

Nové nekonvenčné zdroje surovín v odľahlých oblastiach sú pritom dôležité pre udržanie produkcie ropy v Rusku na úrovni približne 10 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Ruský prezident Vladimir Putin nariadil firmám, aby sa pokúsili nájsť spôsob ako znížiť závislosť Ruska od západných technológií a znalostí v tejto oblasti.

Ale analytici upozorňujú, že nahradenie západných firiem, ktoré sa už zapojili do prieskumu, a ich technológií, si vyžiada celé roky. To povedie k oneskoreniu nových projektov, ktoré mali už o tri až päť rokov prispieť k zvýšeniu produkcie ropy v krajine.

Americký koncern ExxonMobil koncom minulého týždňa oznámil, že zastaví práce na prieskume v ruskej časti Arktídy, aj keď dostal od americkej administratívy povolenie odstaviť svoje vrtné súpravy až po vypršaní určeného termínu, aby sa vyhol ekologickým rizikám.

Donskoj pre Reuters zopakoval, že Rusko nemení svoje dlhodobé plány prieskumu a rozvoja nových nekonvenčných ložísk a rokuje o spôsoboch ako zabezpečiť dosiahnutie cieľov. Je presvedčený, že veľké západné koncerny chcú pokračovať v spolupráci s ruskými firmami, keďže žiadny z nich neoznámil, že má v úmysle stiahnuť sa z Ruska.

Na otázku, či by Rusko mohlo ponúknuť na predaj podiel štátneho energetického koncernu Gazprom v sibírskych ložiskách Kovykta a Čajanda čínskym firmám, Donskoj uviedol, že o tom by mal rozhodnúť Gazprom.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.