Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. januára 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Azerbajdžan zdvojnásobí dodávky plynu do Iránu

Azerbejdžanská štátna energetická spoločnosť SOCAR podpísala 5-ročný kontrakt s iránskou firmou National Iranian Gas Export Company (NIGEC). Podľa dohody, ktorá vstúpi do platnosti vo februári 2011, Azerbajdžan zvýši dodávky plynu zo súčasných 400 miliónov m3 na 1 miliardu m3 plynu ročne.

Podpísaním dohody chce Azerbajdžan diverzifikovať dodávky zemného plynu z Kaspického mora, čím sa snaží znížiť závislosť na ruskom trhu. Záujem o azerbajdžanský plyn má aj Európska únia – pre plánovaný plynovod Nabucco.

Dnes (13.1) predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso v Baku podpíše s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom spoločnú deklaráciu o projekte Južný energetický koridor. Ten má dodávať kaspický plyn do Európy. Koridor zahrňuje okrem Nabucca aj ITGI (prepojenie Turecka-Grécka a Talianska) a Transadriatický plynovod (TAP).

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.