Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Azerbajdžan plánuje do roku 2020 zdvojnásobiť produkciu plynu

Azerbajdžan chce postupne zvyšovať ťažbu zemného plynu. Do roku 2020 by podľa vládnych zdrojov mohla dosiahnuť až dvojnásobné hodnoty. Vlani produkcia plynu stúpla o 11,2 % na 26,2 miliardy metrov kubických a tento rok chce vláda zvýšiť ťažbu na 28 až 29 miliárd. V konečnej fáze by mohla krajina ťažiť až 50 miliárd m3 plynu ročne.

Vláda ešte v decembri informovala, že v novom poli Umid v Kaspickom mori je najmenej 200 miliárd metrov kubických plynu. Ide tak o najväčší objav zásob od objavenia gigantického pola Shah Deniz. Začiatok ťažby z poľa Umid je plánovaný na marec až apríl 2011.

Zásoby poľa Shah Deniz dosahujú podľa odhadov 1,2 biliónov m3. Na jeho rozvoji pracujú firmy BP a Statoil. Ťažba z poľa začala v roku 2006, druhá fáza ťažby by mala odštartovať do roku 2016. Celkové rezervy plynu Azerbajdžanu sa odhadujú na 3 až 5 biliónov m3.

Azerbajdžan v súčasnosti rokuje s viac než 20 firmami a konzorciami, ktoré majú záujem o plyn z Shah Deniz II a jednania chce ukončiť do polovice tohto roku. Krajina momentálne predáva plyn len na domácom trhu, do susedného Gruzínska, Turecka a Ruska.

Azerbajdžan je v centre pozornosti západných krajín aj Ruska. Záujem o azerbajdžanský plyn má aj projekt Nabucco, ktorý podporuje Európska únia. Plynovod Nabucco by mal ročne priviesť do Európy 31 miliárd m3 plynu z oblasti Kaspického mora a Blízkeho východu.

Nabucco však čelí konkurencii ruského projektu South Stream. Ruský energetický gigant Gazprom už v septembri 2010 podpísal dohodu s azerbajdžanskou štátnou energetickou firmou SOCAR o kúpe 2 miliard m3 a v roku 2012 sa majú dodávky ešte zvýšiť.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.