Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Azerbajdžan objavil druhé najväčšie zásoby plynu po ložisku Šah Deníz

„Je to druhý najväčší objav zásob zemného plynu po ložisku Šah Deníz, aký sa Azerbajdžanu podaril od získania nezávislosti (1991),“ povedal Rovnag Abdullajev, prezident štátnej energetickej spoločnosti SOCAR. Rezervy Šah Deníz sa odhadujú na približne 1,2 bilióna m3 plynu.

Podľa viceprezidenta firmy Chošbachta Jusifzadeho prieskum ložiska, ktorý sa začal v roku 2009, potvrdil predbežný odhad na úrovni okolo 200 miliárd m3, dodal však, že ešte treba urobiť ďalšie vrty, aby sa objem rezerv dal stanoviť presnejšie.

Azerbajdžan tak zvýšil nádeje pre európsky projekt plynovodu Nabucco, ktorý by mal zmierniť závislosť od ruských energetických surovín, pričom plyn by mal dovážať práve z Kaspického mora.

O plyn z Azerbajdžanu však s Nabuccom súperi aj ruský projekt Južný prúd, ktorý by mal obchádzať Ukrajinu a viesť plyn z Ruska do Európy popod Čierne more. Ruský Gazprom v septembri podpísal s firmou SOCAR dohodu o dovoze 2 miliárd m3 plynu v roku 2011 a v nasledujúcom roku plánuje dovoz ešte zvýšiť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.