Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
earth zem - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračný záber. Fotka: TASR/AP Photo/Ariel Schalit
18. júna 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Autor teórie Gaia podporil ťažbu bridlicového plynu

Lovelock argumentuje tým, že spaľovanie zemného plynu, ktorého hlavnou zložkou je metán, produkuje na jednotku energie štyrikrát menej oxidu uhličitého, hlavného skleníkového plynu, než uhlie. „Buďme pragmatickí a rozumní a prerobme všetko v Británii na metán. Mali by sme do toho ísť ako šialení,“ povedal vedec.

Britská vláda by mala v najbližšej dobe rozhodnúť, či zruší ročné moratórium na prieskum bridlicových ložísk v severozápadnom Anglicku. Tam sa zásoby plynu odhadujú na 5,6 biliónov metrov kubických, asi 60 rokov súčasnej britskej spotreby.

Ekológovia vedú proti ťažbe z bridlíc kvôli ohrozeniu podzemných vôd silnú kampaň. Ich odporcovia zase tvrdia, že v momentálnom boome bridlicového plynu v USA sa ukázalo, že nový lacný zdroj môže viesť k ústupu od neefektívnych obnoviteľných zdrojov, neudržateľných bez vysokých subvencií.

Lovelock, ktorý predtým spolupracoval s NASA a objavil, že freóny narušujú ozónovú vrstvu, rozpoltil ekologické hnutie už v minulom desaťročí, keď podporil jadrovú energiu ako nástroj znižovania emisií skleníkových plynov. Teraz ich opäť sklamal podporou techniky hydraulického štiepenia hornín, teda frakovania, ktorou sa bridlicový plyn ťaží a tiež kritikou obnoviteľných zdrojov.

„Celkom bezmyšlienkovite sme sa vrhli na obnoviteľnú energiu, jej projekty sú ale celkom beznádejne neefektívne a odpudivé,“ povedal vedec. „Frakovanie nám poskytne čas, aby sme sa mohli pripraviť,“ dodal s odkazom na budúce riešenie problému emisií oxidu uhličitého.

Znižovanie emisií pokladá Lovelock za krajne dôležité, hoci v tomto roku odvolal svoje katastrofické názory na vývoj globálneho otepľovania. Lovelock v apríli priznal, že bol podobne ako ďalší komentátori na čele s Alom Goreom „príliš alarmistický“. Momentálne sa vraj ukazuje, že očakávané katastrofálne otepľovanie sa nedostavilo a s klímou sa zatiaľ „nič zvláštne nedeje“.

Lovelock kritizoval aj dnešnú podobu zeleného hnutia, ktoré si získal svojou teóriou Gaia, podľa ktorej je Zem samoregulujúci sa organizmus. Podľa neho sa z hnutia založeného na vede postupne stáva náboženstvo.

Vedec, ktorý vo svojich 92 rokoch dokončuje tretí diel svojej knižnej trilógie Gaia, sa pustil tiež do Nemcov za to, ako sa po havárii v japonskej Fukušime rozhodli odstaviť do 10 rokov všetky svoje jadrové elektrárne.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.