Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Austrália
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Austrália - ilustračná snímka. Foto: Flickr.com / judepics (licencia Creative Commons)
8. novembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Austrálsky parlament schválil zavedenie dane z emisií oxidu uhličitého

Podľa agentúry Reuters austrálsky krok výrazne ovplyvní aj decembrové rokovanie o klíme v Juhoafrickej republike. Svoj súhlas so zákonom dnes dal ako posledný austrálsky senát. Potvrdil tak vládny návrh plánu na zníženie emisií CO2 o 5 % z úrovne roku 2000 do roku 2020.

Daň bude mať dôsledok na celú ekonomiku, od baníctva cez výrobcov skvapalneného zemného plynu, letecké spoločnosti až po oceliarov. Cieľom je efektívnejšie využitie energií, ktoré sa používajú k výrobe a posun od elektrickej energie k plynu.

Vzhľadom k zvýšeniu cien energií a palív zákony predpokladajú, že navrhnutá schéma povedie k zvýšeniu cien asi o 0,7 % v rokoch 2012 až 2013.

Austrália sa podieľa na globálnych emisiách len 1,5 %. Je však najväčším znečisťovateľom medzi rozvinutými krajinami, predovšetkým kvôli výrobe elektriny z uhlia.

Emisná schéma navrhnutá vládou premiérky Gillardovej bude najkomplexnejším systémom pre Európu. V Austrálii sa však stretáva s významnou kritikou zo strany austrálskych voličov i politickej opozície.

Schéma počíta s jednotnou uhlíkovou daňou vo výške 23 austrálskych dolárov na tonu pre 500 najväčších znečisťovateľov s platnosťou od júla 2012. Od júla 2015 sa má zaviesť obchodovanie s emisnými povolenkami.

Austrália prerokovávala tému uhlíkovej dane takmer celé desaťročie, prvé návrhy zákonov sa datujú rokom 2007, v čase vlády konzervatívneho premiéra Johna Howarda. Ďalšie pochádzali z roku 2010, teda z doby labouristickej vlády Kevinna Rudda.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.