Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. septembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Austrália sa s Indiou dohodla na spolupráci v jadrovej energetike

Abbott bol na návšteve Indie, kde rokoval aj s premiérom Naréndrom Módím. Obe strany uzavreli rokovania, ktoré trvali dva roky.

V Austrálii sa nachádza takmer tretina svetových zásob uránu. Krajina pritom jeho vývoz do Indie podmienila prísnymi podmienkami, ktoré majú zaistiť využitie uránu pre civilné účely. India ako jadrová veľmoc totiž nie je signatárom Zmluvy o nešírení jadrových zbraní, čo bolo pre Canberru dlho prekážkou k uzavretiu spolupráce v tejto oblasti.

India zápasí s nedostatočnými dodávkami elektriny, pred niekoľkými dňami bola napríklad rozsiahlym výpadkom prúdu postihnutá i finančná metropola Bombaj.

Skoro dve tretiny energie India získava spaľovaním fosílnych palív. Usiluje preto o rozšírenie kapacít k produkcii jadrovej energie, ktorá sa na výrobe elektriny podieľa len asi troma percentami.

V Indii je v prevádzke dvadsiatka menších jadrových reaktorov, do roku 2032 by krajina chcela pridať ďalších bezmála 30 reaktorov.

Indický premiér sa prednedávnom snažil o uzavretie dohody o jadrovej spolupráci aj s Japonskom. Dillí a Tokio sa dohodli, že rokovania urýchlia.

Energia.sk, ČT

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.