Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Austrália
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Austrália - ilustračná snímka. Foto: Flickr.com / judepics (licencia Creative Commons)
6. júna 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Austrálčania nesúhlasia so zavedením uhlíkovej dane

Austrálčania sú prevažne proti zavedeniu uhlíkovej dane. Návrh zákona pochádza z dielne labouristickej vlády premiérky Julie Gillardovej a jeho cieľom je obmedziť emisie oxidu uhličitého (CO2). Podľa zistení austrálskeho inštitútu Galaxy sa proti zavedeniu dane stavia až 58 % ľudí, podporilo by ju len 28 % z opýtaných. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 1. a 2. júna a ukázal tiež, že občania Austrálie si želajú predčasné voľby. Austrália je jedným z najväčších producentov emisií skleníkových plynov na hlavu na svete.

Výsledky ankety boli zverejnené deň po demonštráciách, na ktorých sa zhromaždili tisíce osôb v celej krajine, aby podporili iniciatívu labouristickej vlády k energetike, o ktorej sa vedú živé diskusie.

Premiérka Gillardová sa pred nástupom do funkcie angažovala proti zavedeniu tejto dane. Podľa výsledkov prieskumu si viac ako 64 % opýtaných praje, aby vyhlásila predčasné voľby predtým, než takýto návrh predloží. Iba 24 % súhlasí s jeho predstavením v súčasnosti.

Táto ostrovná krajina je z 80 % závislá na energii z uhlia a vývoze produktov banského priemyslu. Vláda predpokladá zavedenie dane pre tisíc najväčších znečisťovateľov od 1. júna 2012, skôr než sa vytvorí systém emisných kvót v horizonte troch až piatich rokov.

Austrálska opozícia sa domnieva, že projekt by mohol mať vplyv na hospodársky rozvoj a podstatne zvýšiť účty domácností za elektrinu. Gillardová musí bojovať so silnou kritikou aj napriek tomu, že sa snaží návrh prerokovať s nezávislými právnikmi a rôznymi záujmovými skupinami.

Téma emisií skleníkových plynov sa dnes objavila v austrálskej tlači rovnako v súvislosti s plánovanou návštevou českého prezidenta Václava Klausa v Austrálii nasledujúci mesiac. Podľa denníka The Australian sa s ním kvôli jeho názorom na teóriu globálneho otepľovania údajne odmietla stretnúť celá rada vysokých austrálskych predstaviteľov vrátane premiérky Gillardovej, premiéra štátu Viktória Teda Baillieua alebo predsedu vlády Západnej Austrálie Colina Barnetta.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.