Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tazba ropy+lod-SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Morská ťažba ropy. Foto: SITA/AP Photo/HO
15. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Aukcia práv na ťažbu ropy v Mexickom zálive vyniesla 338 miliónov USD

Aukcie sa zúčastnilo 20 spoločností, ktoré predložili celkovo 241 ponúk v celkovej hodnote 712,7 milióna USD. Záujemcovia sa sústredili hlavne na náleziská ropy, o náleziská plynu pre jeho relatívne nízke ceny príliš veľký záujem nebol.

Celková suma bola oveľa vyššia ako pri poslednom predaji v roku 2009. Ten vyniesol len 115 miliónov USD.

Najväčší počet vysokých ponúk predložila firma ConocoPhillips, celkom za 157,5 milióna USD. Nasledoval Exxon Mobil s čiastkou 63,3 milióna USD. Aktívne sa aukcie zúčastnila aj britská firma BP, ktorá predložila víťazné ponuky za 27,5 milióna USD.

Prenájom nálezísk na päť až desať rokov, závisí od hĺby, no ak sa ťažba nerozvinie, vracia sa územie vláde. Federálna vláda tiež získa z celej produkcie licenčné poplatky vo výške 18,75 percenta.

Niekoľko ekologických skupín podalo v utorok (13.12.2011) žalobu, kde spochybňujú štúdie o vplyve ťažby na životné prostredie. Tento krok by mohol predaj ešte zvrátiť.

Ministerstvo vnútra uskutočnilo aukciu práv na ťažbu v Mexickom zálive prvýkrát od vlaňajšieho výbuchu ťažobnej plošiny prevádzkovanej spoločnosťou BP.

BP je najväčším ťažiari ropy v Mexickom zálive, na celkovej ťažbe ropy a zemného plynu v oblasti má asi štvrtinový podiel. Oblasť Mexického zálivu má potom na ťažbe ropy v USA približne tretinový podiel, uvádzajú agentúry AP a Reuters.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka:SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.