Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynove horaky 4 - tasr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka
26. októbra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Aukcia plynu pre domácnosti sa zamotáva, dodávatelia sú opatrní

Už o týždeň (3.11.) sa má konať prvá aukcia zemného plynu, ktorú organizátori ohlásili koncom septembra. Zdôraznili pritom potenciál úspor pre domácnosti. Očakávali, že dodávatelia plynu ponúknu domácnostiam výhodnejšie ceny plynu, pretože sa prostredníctvom aukcie dostanú k veľkému počtu zákazníkov naraz. Vďaka tomu by domácnosti dokázali ušetriť stovky eur ročne.

Organizátori aukcie – prevádzkovatelia aplikácie FiiFree v spolupráci s portálom Krotitelia Energií – v polovici októbra avizovali, že záujem o účasť už prejavilo viac než 450 domácností s predpokladanou spotrebou 10 GWh. Spoluautor aplikácie FiiFree Marián Dlugoš pre náš portál uviedol, že aktuálny registrovaný počet domácností prekročil 750 a objem je na úrovni 16 460 MWh. To predstavuje asi 0,1 % objemu zemného plynu, ktorý vlani domácnosti na Slovensku spotrebovali.

Eventuálne výhody

Plusom pre spotrebiteľa je v tomto momente hlavne nezáväznosť procesu, a to až do podpisu zmluvy. Po skončení aukcie si potenciálny zákazník nájde v mailovej schránke vyčíslené, koľko by prechodom k inému dodávateľovi ušetril. Či navrhovanú zmluvu podpíše je už na ňom.

Na tlačovej konferencii samotní organizátori uviedli, že záujem prejavili spoločnosti SPP, Magna Energia a Energie2, čo malo byť zárukou férovosti súťaže. Neskôr sa k nim mala pridať aj spoločnosť Slovakia Energy. Ako sa ale ukázalo, týždeň pred aukciu nie je zatiaľ zo strany dodávateľov nič isté, rokovania ešte len prebiehajú. Viacerí dodávatelia nám potvrdili, že ponúknuté všeobecné obchodné podmienky ich odrádzajú.

Spoločnosť MAGNA ENERGIA dnes informovala, že sa pripravovanej aukcie nezúčastní. „Organizátori aukcie nám svoju ponuku zaslali v utorok 24. októbra. Po preštudovaní obchodných podmienok a návrhu sprostredkovateľskej zmluvy sme sa rozhodli, že sa aukcie nezúčastníme,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ MAGNA ENERGIA Martin Ondko.

Aj štátny SPP dáva od aukcie ruky preč. Medializované tvrdenia o ich účasti neboli pravdivé. „SPP sa striktne dištancuje od zavádzajúcich informácii o účasti na predmetnej aukcii a použitiu svojho obchodného mena v súvislosti s touto aukciou, na ktoré nedal jej organizátorom žiadny súhlas,“ uviedla Slovenský plynárenský priemysel.

„Aukcia môže byť príležitosťou získať zákazníkov, avšak rokovania o našej účasti ešte nie sú ukončené,“ potvrdil pre náš portál Jiří Koudela zo spoločnosti Slovakia Energy.

Provízia cenu zvýši

Šéf spoločnosti MAGNA ENERGIA Martin Ondko neúčasť odôvodnil vysokým sprostredkovateľským poplatkom, a to až vo výške 2 € bez DPH za každú sprostredkovanú MWh. Pôvodne mali podľa našich informácií navrhnúť až 4 € za MWh. Vychádzať by sa malo z údajov, ktoré pre účely aukcie zadali odberatelia plynu.

„Výška provízie bude tlačiť cenu plynu ponúknutého v aukcii smerom nahor. Navyše, vychádzať bude z údajov, ktoré nemusia byť presné a zodpovedať reálnej spotrebe prihlásených odberateľov. Obávame sa preto, že aukcia nedokáže vygenerovať férové ceny tak pre dodávateľov ani pre odberateľov energií,“ hovorí šéf MAGNA ENERGIA.

Spoločnosť odporučila, aby sa domácnosti so žiadosťou o nacenenie plynu obracali priamo na dodávateľov. Ak totiž využijú služby akýchkoľvek sprostredkovateľov, musia počítať s tým, že do cenotvorby bude vstupovať v istej forme aj sprostredkovateľský poplatok.

„Žiaden zo sprostredkovateľov nepracuje zadarmo, to je logické. Jeho odmenu síce platí dodávateľ, no ten si ju zvykne rôznou formou započítať do ceny svojich služieb. Práve na to by si mal dať každý pri uzatváraní zmluvy pozor,“ dodáva Martin Ondko.

Organizátori aukcie na webstránke informujú, že odmena od víťazného dodávateľa má slúžiť na pokrytie nákladov na prevádzku, aukciu aj marketing. Ak by sa podarilo zazmluvniť celý aktuálne registrovaný objem plynu, pri provízii 2 € by to v prepočte znamenalo províziu vo výške takmer 33 tisíc eur.

Aj najväčší dodávateľ plynu na Slovensku preferuje so svojimi zákazníkmi priamu komunikáciu. „Odberatelia energií majú, samozrejme, právo na zmenu svojho dodávateľa, mali by však vždy vopred starostlivo zvážiť reálnu výhodnosť danej ponuky a venovať, okrem samotnej ceny, náležitú pozornosť aj ďalším zmluvným podmienkam. To platí aj v prípade, ak sa rozhodnú pre účasť v aukcii na dodávku plynu a na jej základe zmeniť svojho dodávateľa plynu,“ ´vysvetlil hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Mnohé nejasnosti aj regulácia

Pripomienky k neurčitým podmienkam aukcie majú však aj ďalší dodávatelia, a to v oblasti technického zabezpečenia, komunikácii, poskytovania dát či sankcií zo strany sprostredkovateľa voči dodávateľom.

Ďalším problémom je spomínaná nezáväznosť, a to aj v prípade víťazstva v aukcii. Dodávateľ by si pripravil určitý objem za vydraženú cenu, avšak odberateľ sa stále môže rozhodnúť s cenou a podmienkami nesúhlasiť.

Samotných dodávateľov navyše ohľadom ceny i poskytovaných služieb škrtí regulácia. Aktuálne na ÚRSO prebiehajú cenové konania a nie je ani jasné, aké maximálne stropy úrad dodávateľom schváli v rámci zmien rozhodnutí.

„Termín na písomné dohody s dodávateľmi o ich účasti je budúca streda, t.j. 1. november 2017,“ povedal Dlugoš. Detaily a mená jednotlivých firiem nechcel tentokrát konkretizovať. „Sme blízko k dohode s jednou spoločnosťou. Ďalšia spoločnosť je v štádiu rozpracovania. U ďalších 5 čakáme na pripomienky k všeobecným obchodným podmienkam,“ uviedol.

„Je to pravdepodobne citlivejšie, ako sme sa domnievali,“ pripustil Dlugoš.

Otázky teda zostávajú. Boli avizované mená zapojených dodávateľov len marketingovým trikom ako nalákať domácnosti? Predchádza aukcii naivita organizátorov ohľadom fungovania prísne cenovo aj vecne regulovaného segmentu dodávky energií domácnostiam? Ako napokon príbeh prvej aukcie dopadne?

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.