Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. apríla 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Atómovú elektráreň môže vo Francúzsku nahradiť továreň na elektromobily Tesla

Atómová elektráreň Fessenheim neďaleko hraníc s Nemeckom a Švajčiarskom je v prevádzke od roku 1977. Oblasť je náchylná na zemetrasenia, na čo upozorňujú domáci i zahraniční ekológovia. Nedávno sa v médiách objavila správa, že nehoda v elektrárni spred dvoch rokoch bola vážnejšia než prevádzkovateľ a úrady priznali.

Ségolene Royal už v marci uviedla, že odstavením elektrárne sa začne ešte v tomto roku, a prišla s myšlienkou vybudovať tam továreň na elektrické autá.

Americký výrobca Tesla chce v Európe vybudovať svoju novú elektráreň, podľa ministerky váha medzi Nemeckom a Francúzskom. Šéfovi Tesla Elonovi Muskovi vraj Royal navrhla postaviť ju práve vo Fessenheim, a Musk vraj neodmietol. Ministerka sa chce s vedením americkej automobilky stretnúť v najbližších dňoch.

Proti zámeru uzavrieť najstaršiu jadrovú elektráreň vo Francúzsku sú hlavne miestni politici a odbory, ktoré sa obávajú straty pracovných miest. Podľa ministerky je hlavným problémom ekonomická transformácia lokality.

Musk vo videonahrávke zverejnenej vo februári na špecializovanom webe uviedol, že chce postaviť továreň v Európe, pričom zmienil región Alsaska. Pred pár týždňami sa dokonca objavili špekulácie, že Tesla by mohla továreň postaviť na Slovensku.

Francúzsko však na rozdiel od Slovenska masívne podporuje rozvoj elektromobility, pričom poskytuje príspevok až 10 tisíc eur na nákup týchto vozidiel. Otázkou v prípade Fessenheim je, či by boli Francúzi schopní ukončiť vyraďovanie atómovej elektrárne včas, tak aby to vyhovovalo výrobcovi elektromobilov. Ide totiž o zdĺhavý proces trvajúci desiatky rokov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.