Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. februára 2013 Jadrová energia od Energia.skTASR

Atómová elektráreň v maďarskom Paksi vyrobila rekordné množstvo energie

Elektráreň, ktorú dali do prevádzky postupne v rokoch 1982 až 1987, vlani pri prísnom dodržiavaní bezpečnostných opatrení vyrobila rekordných 15.793 gigawatthodín energie. Podľa generálneho riaditeľa Istvána Hamvasa využitie výkonu štyroch blokov elektrárne dosiahlo vlani takmer 90 %, čo je aj v medzinárodnom meradle vysoké.

Na reaktoroch, ktoré mali pôvodne fungovať 30 rokov, už vykonali niekoľko úprav v záujme predĺženia životnosti o 20 rokov. Príslušný orgán vlani vydal povolenie pre predĺženie životnosti prvého bloku a v tomto roku predložia žiadosť na predĺženie prevádzky druhého bloku.

Medzinárodná partnerská previerka Svetovej asociácie jadrových prevádzkovateľov (WANO) vlani potvrdila, že elektráreň má vysokú úroveň bezpečnosti a ako Hamvas zdôraznil, s jej fungovaním podľa údajov prieskumov súhlasí už niekoľko rokov vyše 70 % Maďarov.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.