Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. januára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Atómová elektráreň Bohunice V2 má nový systém varovania

Systém sa skladá z hlavného a záložného riadiaceho centra, 330 sirén a 950 zvolávacích prijímačov vo vzdialenosti 21 kilometrov od elektrárne. Podľa slov Petra Marčáka zo spoločnosti Telegrafia je najväčšou výhodou nového systému schopnosť pracovať aj pri výpadku elektrickej energie a telekomunikačných sietí. „Systém VARVYR dokáže vďaka záložným zdrojom fungovať až 72 hodín bez dodávok elektriny zo siete. Jeho výhodou je aj skutočnosť, že zvuk sirén sa dá doplniť aj o slovné hlásenia, prostredníctvom ktorých je možné podať občanom všetky potrebné informácie,“ pokračoval Marčák.

Nový varovný systém v jadrovej elektrárni Jaslovské Bohunice je navyše schopný autodiagnostiky, to znamená, že sám dokáže včas nájsť a následne hlásiť prípadné poruchy. „Musí byť absolútna istota, že keď k niečomu dôjde a niekto stlačí tlačidlo, tak tá siréna urobí to, čo má. Zahúka a povie to, čo má. Umožňuje teda prehrávať signály z vnútornej digitálnej pamäte a okrem toho možno prehrávať rôzne správy. Je možné, aby aj starostovia vstupovali do sirény lokálne, cez mikrofón a mohli tak obyvateľov obce varovať aj pred inými mimoriadnymi situáciami, ako sú požiare či povodne. Je to prepojené aj na štátny varovný systém a štát môže vstupovať do týchto sirén prostredníctvom Slovenského rozhlasu,“ vysvetlil Marčák.

Slovenské elektrárne investovali do nového systému varovania 11 miliónov eur. Nová technológia má oveľa viac funkcií ako pôvodný systém, v ktorom dokázali sirény vydávať iba stály alebo kolísavý tón. Podľa Molnára sa dnes už nemôže opakovať situácia zo 17. augusta 2011, kedy falošný poplach bez akéhokoľvek vysvetlenia vydesil ľudí z celého regiónu.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.