Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Priemysel plyn dodavky zasoby zabezpečenie
Foto: ilustračné, GettyImages
17. februára 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Atény a Sofia podpísali dohodu o rozšírení spolupráce v oblasti zemného plynu

Grécko a Bulharsko plánujú rozšíriť spoluprácu v oblasti zemného plynu. Krajiny uzavreli dohodu, na základe ktorej Grécko získa prístup k bulharským zásobníkom plynu a Bulharsko zas rozšírené využívanie terminálu na skvapalnený zemný plyn v blízkosti Atén. Dohoda podpísaná vo štvrtok môže pomôcť aj ďalším krajinám v regióne znížiť ich závislosť od ruských energií.

Ruský plynárenský gigant Gazprom vlani v apríli zastavil dodávky plynu do Bulharska pre spor o platby za túto komoditu po spustení ruskej vojny na Ukrajine. Grécko tiež v priebehu roka drasticky znížilo dovoz plynu z Ruska.

Predstavitelia Bulharska a Grécka podpísali spomenutú dohodu štyri mesiace po tom, ako krajiny dokončili prepojenie distribučnej siete zemného plynu, ktoré Bulharsku umožnilo prístup na trh so skvapalneným zemným plynom prostredníctvom prístupu do gréckeho prístavu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.