Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: ilustračné, GettyImages
23. novembra 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie chce zmenu energetických zákonov

Asociácia na podporu obnoviteľných zdrojov energie žiada Ministerstvo hospodárstva SR o zmenu niekoľkých zákonov. Asociácia by chcela zmeniť zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, zákon o energetike a zákon o spotrebnej dani z elektriny.

Uvedené zákony v súčasnosti adekvátne nereagujú na energetickú krízu, enormnú záťaž podnikateľského prostredia, samospráv a občanov Slovenskej republiky ohrozených energetickou chudobou,“ uviedol predseda asociácie Vladimír Gürtler. Asociácia chce zmenami zákonov uľahčiť výstavbu lokálnych zdrojov s výkonom nad 10 kilowattov.

Rozpor so štandardmi EÚ

Podľa asociácie, Matovičova, Hegerova a Ódorova úradnícka vláda napriek viacerým žiadostiam neprejavili žiadny záujem o prijatie opatrení na zmenu legislatívy, ktorá už podľa nich nezodpovedá súčasnej situácii a je v rozpore so štandardmi EÚ.

Sme presvedčení, že zmeny zákonov by prispeli ku konsolidácii predošlou vládou rozvrátených verejných financií, pretože energia vyrobená obnoviteľnými zdrojmi nebude dotovaná regulovanými cenami a dotáciami zo štátneho rozpočtu,“ myslí si Gürtler.

Neúnosná byrokratická záťaž

Asociácie na podporu obnoviteľných zdrojov energie je presvedčená, že schvaľovací proces pripojenia lokálneho zdroja s výkonom nad 10 kilowattov pre neúnosnú byrokratickú záťaž trvá mesiace. Inštalácia fotovotaického zariadenia pritom trvá len niekoľko dní.

Fotovoltické zariadenie by mohli znižovať náklady na energie tak ako je tomu v Českej republike, Poľsku a ďalších štátoch kde proces realizácie fotovoltického zariadenia trvá nepomerne kratšie. Poukazujeme na to, že práve lokálne zdroje s výkonom vyšším ako 10 kilowattov tvoria väčšinu inštalácii potrebných pre samosprávy, školy, verejné inštitúcie a podnikateľské subjekty. Ich efektívnu realizáciu najviac brzdí súčasná legislatíva,“ konštatoval Gürtler.

V súlade so stratégiou EÚ

Asociácia navrhuje v skrátenom konaní novelizovať zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby a o zmene a doplnení niektorých zákonov, minimálne v rozsahu v akom bol novelizovaný zákon v Českej republike.

Tam novela v súlade so stratégiou EÚ uľahčuje výstavbu obnoviteľných zdrojov energie, pretože umožňuje prevádzku obnoviteľných zdrojov energie s inštalovaným výkonom do 50 kilowattov bez licencie od Energetického úradu.

Novela prináša aj zmenu stavebného zákona, ktorá stanovuje, že pre malé obnoviteľné zdroje do rovnakého limitu nie je vyžadované rozhodnutie o umiestnení stavby ani územný súhlas. Pokiaľ ide o súčasť stavby, ktorá nezasahuje do nosných konštrukcií stavby a nemení sa spôsob užívania stavby, tak nebude potrebné stavebné povolenie ani ohlásenie stavebnému úradu. Novela novo radí inštalácie s výkonom nad 1 megawatt medzi stavby verejného záujmu,“ uzavrel Gürtler.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.