Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. júla 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Asociácia fotovoltikov odsudzuje nerešpektovanie platnej legislatívy

„Chceme zdôrazniť, že v priebehu rokov 2009 až 2011 bolo postavených viac ako 800 jednotlivých elektrární. Inštalovaný výkon sa pohybuje v rozmedzí od 2 kilowattov (kW) na rodinných domoch cez strešné elektrárne do 100 kW až na úroveň 4 megawattov (MW) výkonu na voľnej ploche. Aj keď väčšie inštalácie predstavujú väčšinu výkonu, z hľadiska počtu realizácií je ich menšina. Podstatná časť fotovoltických elektrární je zrealizovaná na strechách budov a predstavuje privátne investície radových občanov. Podrobné čísla a ich vysvetlenie možno získať od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).“

SAPI víta kontroly zo strany ÚRSO alebo energetickej inšpekcie, ktoré môžu pomôcť tieto jednotlivé a zriedkavé zlyhania odhaliť. Tak ako akákoľvek iná činnosť ani zavádzanie nových progresívnych technológií vo výrobe energie sa, bohužiaľ, nemôže vyhnúť individuálnym pochybeniam. Je v záujme SAPI, aby bolo regulačné prostredie nastavené dostatočne transparentne tak, aby na jednej strane umožnilo rozvoj fotovoltického priemyslu a na druhej strane zabránilo podobným negatívnym prípadom.

SAPI chce zdôrazniť, že problémom nie sú individuálne pochybenia jednotlivcov, ale fakt, že ÚRSO znížilo výkupné ceny od 1. januára 2012 pre jediný segment, ktorému v SR zostáva zákonná možnosť rozvoja, a tým sú malé strešné solárne systémy. ÚRSO podľahlo tlakom Ministerstva hospodárstva SR a Ministerstva financií SR a znížilo podporu o ďalších 25 %, teda kumulatívne za 13 mesiacov viac ako o 58 %, čím odsúdilo tento veľmi perspektívny segment solárneho odvetvia úplne nepochopiteľne na absolútnu stagnáciu.

SAPI – Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu vznikla v roku 2010 ako profesijné združenie právnických osôb. Jej cieľom je pravdivo informovať o všetkých súvislostiach s výrobou elektrickej energie pomocou slnečného žiarenia nielen širokú verejnosť, ale nadviazať aj dialóg so štátnymi inštitúciami, a tak umožniť trvalý rozvoj odvetvia na Slovensku. SAPI združuje v súčasnosti viac ako 30 subjektov z odboru fotovoltiky.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.