Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

Ašchabadská konferencia ocenila slovenského diplomata v čele Energetickej charty

Organizátori konferencie „Mobilizácia investícií pre udržateľnú budúcnosť energetiky a diverzifikované dopravné trasy“ (28.-29.11.), ako aj pozvaní hostia ocenili doterajšie úsilie slovenského diplomata a generálneho tajomníka Medzinárodnej energetickej charty (IEC) Urbana Rusnáka na prebudovanie tejto organizácie z európskej na globálnu úroveň a jeho snahy o reformu a modernizáciu Dohody o Energetickej charte.

Význam podujatia v Ašchabade mal v stredu ráno slávnostným príhovorom zvýrazniť turkménsky prezident Gurbanguly Berdimuhamedov. Jeho neúčasť sa podľa zdrojov z prostredia IEC pripisuje tomu, že na konferenciu neprišiel dostatočne veľký počet pozvaných ministrov energetiky, keď mnohé členské a pozorovateľské krajiny IEC vyslali iba zástupcov ministrov alebo diplomatov z ambasád.

Turkménsky vicepremiér Maksat Babajev, ktorý predsedal energetickej konferencii, vo svojom prejave zdôraznil význam energetiky pre budúcnosť a pripomenul, že Turkménsko navrhuje vznik Energetickej rady pri OSN. Podľa jeho slov Turkménsko je jedným z najväčších producentov plynu v strednej Ázii a súhlasí s návrhmi posunúť energetické vzťahy vo svete na vyššiu úroveň v snahe stabilizovať celý energetický sektor. „Stabilita svetového hospodárstva závisí od stability energetického sektora,“ zdôraznil.

Generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomas Greminger v tejto súvislosti vyjadril nádej, že konferencia a tzv. Ašchabadská deklarácia posunie dopredu dialóg zameraný na energetickú tranzíciu, obnoviteľné zdroje a energetickú účinnosť.

Tieto ciele chce napĺňať aj nadchádzajúce rumunské predsedníctvo konferencie Energetickej charty. Štátny tajomník rumunského ministerstva energetiky Iulian Robert Tudorache zdôraznil, že Rumunsko bude v roku 2018 prvou krajinou Európskej únie, ktorá bude šéfovať medzivládnemu a výkonnému orgánu IEC. Podľa jeho slov sa budú Rumuni zasadzovať za pokrok v nízkouhlíkovej energetike. Za ciele rumunského predsedníctva považuje posilňovanie energetickej účinnosti, podporu investícií do sektoru inteligentných technológií, dôraz na bezpečnosť cezhraničných energetických tokov a pokračovanie v dialógu zameranom na modernizáciu energetiky a lepšiu regionálnu spoluprácu.

Urban Rusnák účastníkom konferencie pripomenul, že na nedávnej klimatickej konferencii OSN v Bonne (COP23), kde vystúpil, absentovali ministri energetiky, hoci práve tento sektor bude zohrávať kľúčovú úlohu pri napĺňaní cieľov klimatickej dohody z Paríža. Upozornil, že energetická tranzícia zasiahne v najbližších desaťročiach všetky štáty sveta. Zdôraznil nevyhnutnosť investícií do energetiky, pričom práve Medzinárodná energetická charta je garantom pre riešenie možných investičných sporov a kým investorom dáva potrebnú istotu a dôveru, členským štátom a uchádzačom o členstvo v IEC ponúka dvadsaťročné skúsenosti a poradenstvo v oblasti regulácií.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.